Szukaj

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu!

Podziel się
Komentarze0

12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób rematycznych. W naszym kraju co piąty Polak cierpi na schorzenia o podłożu reumatycznym, z kolei na całym świecie choroby reumatyczne dotykają ponad 100 mln ludzi!


Na choroby rematyczne składa się około 200 różnych schorzeń kości oraz stawów. Przyczyny powstawania wielu z nich wciąż nie są znane, gdyż do tej pory można mówić jedynie o pewnych czynnikach, które mogą mieć wpływ na powstanie choroby, jednakże naukowcy wciąż nie odkryli źródeł, które miałyby podstawowy wpływ na rozwój schorzeń.

Choroby reumatyczne nie są śmiertelne, jednakże w wielu wypadkach przyczyniają się do skracania życia o około 10 lat. Co istotne objawy zwiastujące początkowe stadium choroby, często są przez chorych bagatelizowane, co wpływa na szybkie postępowanie choroby oraz na pojawianie się nieodwracalnych zmian, prowadzących do trwałego kalectwa.

W dzisiejszych czasach schorzenia reumatoidalne dotykają ludzi w każdym wieku, bez względu na pleć, chorują nie tylko osoby dorosłe, ale również najmłodsi.


Czym jest RZS?


RZS to Reumatoidalne Zapalenie Stawów, zwane potocznie reumatyzmem, a w przeszłości gośćcem postępującym. RZS jest chorobą układu immunologicznego, która polega na tym, że obronne reakcje organizmu zamiast chronić układ, zaczynają szkodzić, atakując nie tylko bakterie i wirusy, ale również tkanki własnego ciała. Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego, szczególnie przy RZS, białe krwinki systemu odpornościowego atakują błonę maziową, która wyściela stawy, doprowadzając do jej zniszczenia.

Choroby reumatyczne tematem tabu

Schorzenia reumatoidalne dotykają ponad 20% społeczeństwa, a mimo to wciąż niewiele się o nich mówi. Leczenie tego typu chorób jest nie tylko trudne, ale również bardzo kosztowne, co wielu chorym uniemożlwia podjęcie leczenia. Mimo to obecnie istnieje wiele metod leczenia chorób o podłożu reumatycznym, co dla wielu chorych stanowi dużą szansę na powrót do zdrowia.

Jak podkreśla prof. Jacek Szechliński z Instytutu Reumatologii w Warszawie: - Wczesna i prawidłowa diagnoza daje olbrzymią szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie może być bardzo skuteczne, ponieważ wprowadzono wiele leków modyfikujących przebieg choroby. W wielu przypadkach szansę powodzenia dają metody leczenia biologicznego. Jeśli rozpoznanie nastąpi zbyt późno, zmiany stają się nieodwracalne.

Komentarze do: Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz