Szukaj

Domowe sposoby na biegunkę

Podziel się
Komentarze0

Biegunka, zwana także rozwolnieniem, objawia się zwiększoną ilością wypróżnień bądź zmianą konsystencji stolca na płynną bądź półpłynną. Często spowodowana jest infekcją wirusową, zatruciem pokarmowym, zażywaniem środków przeczyszczających bądź chorobami jelit. Ostry stres także przyczynia się do występowania objawów.

Domowe sposoby na biegunkę
Chociaż biegunka z reguły nie jest chorobą przewlekłą może doprowadzić do odwodnienia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Rozwolnienie możemy podzielić ze względu na okres jego trwania. Jeżeli objawy utrzymują się powyżej 14 dni, określamy to mianem biegunki ostrej, natomiast w przypadku przekroczenia okresu 4 tygodni jest to biegunka przewlekła.

Chorobie towarzyszy z reguły ból brzucha, osłabienie a nawet wymioty.
W przypadku lekkiej biegunki, należy skupić się wyłącznie na nawadnianiu organizmu. Powinniśmy spożywać co najmniej 3 litry wody dziennie, najlepiej przegotowanej. Możemy także przygotować napar z nasion kolendry. Na litr gotowanej wody mineralnej będziemy potrzebować ok. 2-3 łyżek nasion. Wystudzony wywar należy przecedzić i wypijać po 1 szklance, trzy razy dziennie aż do ustąpienia objawów. Na czas choroby warto wyeliminować z diety produkty mleczne, kawę i alkohol.

Pomocna czekolada?

Już mała ilość gorzkiej czekolady spowalnia pracę jelit, powstrzymując tym samym biegunkę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy przyczyną rozwolnienia jest zatrucie, czekolada zatrzyma toksyny w organizmie, dlatego należy sięgać po nią wyłącznie w przypadku krótkotrwałych objawów.


Pomóc mogą także jagody! Owoce, dżemy czy nalewki z nich zrobione, przyniosą natychmiastową poprawę, nie powodując zaparcia.

Kiedy biegunce towarzyszy ostry ból brzucha lub obecność krwi w kale, a jej objawy trwają dłuższy okres czasu, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Zaniedbanie może doprowadzić do silnego odwodnienia i uszkodzenie nerek.  


Po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz może przepisać antybiotyki jelitowe, których częste stosowanie powoduje uodpornienie się organizmu. Ich działanie blokuje wydalanie kału, uniemożliwiając tym samym pozbycie się z organizmu ewentualnych bakterii.

Dieta

Chociaż udowodniono, iż dieta nie wpływa znacząco na zatrzymanie biegunki, należy unikać produktów, mogących pogorszyć stan naszego zdrowia. Zabronione są więc sosy i tłuszcze, a także stosowanie przypraw. Nie powinniśmy spożywać w tym czasie alkoholu ani kawy. Zalecane są natomiast gorzkie herbaty – zarówno czarne jak i owocowe. Menu powinno składać się głownie z gotowanego ryżu bądź duszonych jabłek.

Nawet kilkudniowa biegunka prowadzi do silnego uczucia pieczenia w okolicach odbytu. Pomoże kąpiel w gorącej wodzie oraz smarowanie tłustym kremem. Należy pamiętać aby nie zatrzeć piekących miejsc niewygodną bądź ciasną bielizną.

Biegunka jest szczególnie niebezpieczna u osób starszych i niemowląt. Jej pojawienie się zależy również od lokalizacji geograficznej, pory roku oraz higieny, podczas przygotowywania produktów.

Pomimo niewielkiej ilości zgonów, spowodowanych biegunką - jej objawów nie należy lekceważyć. Nieodpowiednio leczona może doprowadzić do ciężkiego odwodnienia, wymiotów oraz zaburzeń świadomości. Powinniśmy pamiętać aby w okresie letnim często myć ręce, zwłaszcza po wyjściu z toalety. Należy zwracać szczególną uwagę  na przygotowywanie żywności. Przez zjedzeniem, owoce muszą być dokładnie umyte a mięso, które ulega szybszemu zepsuciu w wysokiej temperaturze, powinno być dobrze usmażone.

Stosowanie się do tych zasad z pewnością uchroni nas przed biegunką !

Komentarze do: Domowe sposoby na biegunkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz