Szukaj

Długotrwałe stosowanie leków związanych z ciśnieniem krwi może zwiększyć ryzyko raka warg

Podziel się
Komentarze0

Długotrwałe stosowanie powszechnie używanych leków na ciśnienie krwi, które zwiększają wrażliwość na słońce, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka warg u nie-Latynosów. Potwierdzają to badania Kaiser Permanente, które zostały opublikowane w najnowszym numerze online Archives of Internal Medicine, a ufundowane były przez National Cancer Institute.Wyniki pokazały, iż fotouczulające leki przeciw nadciśnieniu, takie jak nifedypina czy hydrochlorotiazyd, są związane z rakiem komórek nabłonka płaskiego - głównej części zewnętrznej warstwy warg i skóry.

Naukowcy przyrównali wyniki 712 pacjentów z Północnej Kalifornii z rakiem ust do 22 904 ludzi z grupy kontrolnej i odkryli, iż ryzyko płaskonabłonkowego raka wargi jest dużo wyższe po długotrwałym użyciu leków fotouczulających, stosowanych w przypadku nadciśnienia.

Rak wargi należy do rzadkości i zwiększone ryzyko jego rozwoju jest ogólnie mniejsze niż korzyści ze stosowania tych leków na nadciśnienie i innych leków fotouczulających, mówi Gary Friedman, emerytowany naukowiec z Kaiser Permanente Northern California Division of Research, a zarazem główny autor badań.


Lekarze przepisujący te leki powinni sprawdzić czy pacjenci nie są w grupie podwyższonego ryzyka - cechy takie jak jasna karnacja czy długotrwałe przebywanie na słońcu mogą być powodem zaliczenia do takiej grupy.

Choć nie jest to jeszcze potwierdzone klinicznie, środki zapobiegawcze są proste: na przykład, kapelusz z rondem, takim, by zasłonił wargi, i filtr przeciwsłoneczny.

Leki fotouczulające pochłaniają energię ze światła ultrafioletowego, co może powodować uwolnienie elektronów. To prowadzi do wytworzenia reaktywnych półproduktów tlenu i wolnych rodników, które niszczą DNA i inne składniki komórek skóry i warg, co powoduje reakcję zapalną, twierdzi Friedman.

Badacze przeanalizowali stosowanie leków, zarówno łącznie jak i niezależnie od stosowania innych farmaceutyków, i skupili się na czasie ich używania.

Nie byli natomiast w stanie włączyć podstawowych komórek i płaskonabłonkowych komórek nowotworowych skóry w to badanie, ponieważ te diagnozy nie zostały objęte ich rejestrze nowotworowym - nie było więc możliwości zmierzenia rozmiaru kontaktu ze słońcem - a przecież to główny powód raka warg, razem z relatywnym brakiem pigmentacji wargi.

Ryzyko wystąpienia czerniaka nie wiązało się z używaniem tych leków. Ta forma raka jest bardziej związana z przerywanym wystawianiem się na słońce, zwłaszcza tym powodującym oparzenia.

Komentarze do: Długotrwałe stosowanie leków związanych z ciśnieniem krwi może zwiększyć ryzyko raka warg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz