Szukaj

Diabetycy jedzą za dużo soli

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, większość dorosłych osób chorych na cukrzycę ma świadomość, że dieta bogata w sól wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi i ryzykiem udaru mózgu, ale posiadana wiedza nie zapobiega spożywaniu zbyt dużych ilości soli przez te osoby.

Badania nad spożyciem soli u cukrzyków

Zgodnie z wynikami badań, opublikowanymi w dwumiesięczniku Apetite, diabetycy nie zwracają uwagi na ilość spożywanej soli pomimo tego, że wiedzą o jej szkodliwym wpływie na poziom ciśnienia krwi.

Chociaż istnieją pewne kontrowersje dotyczące optymalnego spożycia soli, autorzy badań twierdzą, że są dowody na to, że zmniejszenie spożycia soli może pomóc w ograniczeniu ryzyka wystąpienia udarów, zawałów serca i problemów sercowo-naczyniowych. Osoby chore na cukrzycę są szczególnie narażone na wystąpienie wspomnianych wcześniej zaburzeń.

W czasie badań poddano analizie kwestionariusze wypełnione wcześniej przez chorych na cukrzycę typu 1 (insulinozależną) oraz typu 2 (insulinoniezależną). Następnie zmierzono uczestnikom poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi oraz stężenie sodu w moczu.

Tylko co trzecia badana osoba wiedziała, że sól kuchenna zawiera sód, a tylko 6% badanych znało górną granicę zalecanego spożycia soli, która wynosi 6g dziennie. Ponad 80% uczestników badania zdawało sobie sprawę z faktu, że żywność wysoko przetworzona  zawiera duże ilości soli, a ponad 90% badanych wiedziało, że żywność nieprzetworzona, np. surowe warzywa, nie jest bogata w sól.

Okoły połowa z ankietowanych miała świadomość, że obniżenie poziomu spożycia soli w codziennej diecie może przynieść pozytywne skutki dla ich zdrowia. Jednocześnie prawie 75% z nich zgadzało się ze stwierdzeniem, że producenci żywności powinni zintensyfikować działania na rzecz ograniczenia ilości soli w produktach spożywczych. Z drugiej strony, tylko co dziesiąty badany uznał, że zawartość soli jest największym problemem, jeśli chodzi o żywienie.

Wiedza to za mało

Prawie 75% procent badanych stwierdziło, że nie zwraca uwagi na zawartość sodu w kupowanych produktach, a 38% wybiera podczas zakupów żywność z niską lub obniżoną zawartością soli. Pomimo tego, wyniki badań nie wskazują na związek między czytaniem treści etykiet produktów spożywczych a mniejszym stężeniem sodu w moczu. Brak takiego związku może sugerować, że nawet osoby, które starają się ograniczyć ilość spożywanej soli, cały czas konsumują zbyt duże jej ilości.

Zalecana ilość spożywanego sodu dla zdrowej osoby wynosi 2,3 g dziennie (czyli ok. 1 łyżka stołowa soli kuchennej), natomiast w przypadku osób z podwyższonym ciśnieniem krwi zaleca się ograniczenie spożycia do maksymalnie 1,5 g sodu dziennie.

Podsumowanie

Ilość spożywanej soli jest dla istotna z punktu widzenia zdrowia, szczególnie w przypadku osób chorych na cukrzycę. Bardzo dużym zagrożeniem w tym kontekście jest żywność wysoko przetworzona, która w wielu przypadkach zawiera nie tylko wysokie dawki sodu, ale również duże ilość węglowodanów prostych, które również mogą przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi. Warto więc ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych na rzecz żywności nieprzetworzonej lub nisko przetworzonej, która zawiera znacznie mniej soli, a oprócz tego jest bogata w ważne dla zdrowia składniki odżywcze.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Diabetycy jedzą za dużo soli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz