Szukaj

Czy istnieje coś takiego jak "samolotowy ból głowy"?

Podziel się
Komentarze1

Ból głowy w trakcie lotu samolotem jest zjawiskiem całkiem powszechnym u ludzi, jednakże według badaczy nikt do tej pory nie zdiagnozował i nie nazwał w pełni tego przypadku. Dopiero w 2004 roku w literaturze medycznej po raz pierwszy opisano przypadek tzw. "samolotowego bólu głowy". Przez kolejne lata powstało ponad 30 definicji owego specyficznego cierpienia.Według badaczy jest to silny ból, zwykle pojawiający się po jednej stronie głowy, w pobliżu oka i pojawiający się w trakcie lądowania samolotu.

Włoscy naukowcy stwierdzili, że warto przyjrzeć się tej nietypowej sprawie. W ostatnim artykule, który pojawił się w magazynie medycznym Cephalalgia, przedstawiono objawy u 75 osób, które mogą być powiązane z "samolotowym bólem głowy".


Czy dolegliwość zostanie oficjalnie przyjęta jako pewna choroba? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Lekarze najpierw muszą przebrnąć przez kryteria, ustalone przez Miedzynarodową Klasyfikację Bólów Głowy, aby móc w pełni zbadać typ cierpienia pacjentów.

Czy "samolotowy ból głowy" to powszechny problem? Myślę, że tak, ale inni mogą się ze mną nie zgodzić, powiedział dr. R. Allan Purdy, neurolog i profesor w Szkole Medycznej Dalhousie w Halifax w Kanadzie.

Nikt jednak nie wie co go wywołuje i ilu ludzi może mieć takie dolegliwości.

Dopiero dalsze badania będą mogły przynieść nam odpowiedzi na to nurtujące badaczy pytanie.

Komentarze do: Czy istnieje coś takiego jak "samolotowy ból głowy"? (1)

flurka
flurka 31-08-2013 21:22

Na ból głowy

1

Nie słyszałam o takim rodzaju bólu, w każdym razie na ból głowy bardzo dobry jest paracetamol z ibuprofenem.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze