Szukaj

Czy bakterie probiotyczne mogą być lekiem na cukrzycę?

Podziel się
Komentarze0

Cukrzyca należy do najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. W samej Polsce jest ok. 3,5 miliona osób cierpiących na tę chorobę, z czego około 1/3 nie została jeszcze zdiagnozowana. Na świecie aż 10,6% populacji ludzkiej jest chora na cukrzycę. Mimo trwających od wielu lat badań nad chorobą, wciąż nie znaleziono leku na nią. Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku mają nadzieję na jego stworzenie.

Bakterie Lactobacillus to „przyjazne” człowiekowi bakterie stosowane jako probiotyk w leczeniu biegunek, zespole jelita drażliwego czy chorobie Crohn'a. To właśnie te bakterie udało się badaczom przeprogramować tak, by prowadziły do produkcji glukagonopodobnego peptydu-1, hormonu warunkującego wytwarzanie insuliny w odpowiedzi na przyjęcie pokarmu.

Działanie zmodyfikowanych bakterii polega na zmianie części komórek nabłonka jelita cienkiego w komórki działające bardzo podobnie do komórek trzustki, które u zdrowych osób odpowiedzialne są za wydzielanie insuliny i regulowanie ilości glukozy we krwi.

Pierwsze próby przeprowadzano na szczurach. Przez 90 dni zwierzęta chore na cukrzycę otrzymywały zmodyfikowany probiotyk drogą ustną, a naukowcy mierzyli ich poziom glukozy we krwi.

Po upłynięciu wyznaczonego czasu, okazało się, że poziom glukozy we krwi u szczurów, których dieta zawierała probiotyk był o 30% niższy od zwierząt, które pozostały na diecie bez zmian.

Główny autor badania, John March tak skomentował wyniki badań: - Ilość czasu potrzebnego do zredukowania ilości glukozy we krwi po posiłku jest taka sama jak u zdrowych szczurów i zależna jest  ilości glukozy we krwi, dokładnie tak jak przy normalnie działającej trzustce. To przeniesienie centrum kontroli glukozy z trzustki do jelita cienkiego.

Okazuje się też, że podawanie probiotyku zdrowym szczurom nie miało żadnego wpływu na poziom glukozy w ich krwi. Bakterie nie wpływają na wydzielanie insuliny przy sprawnie funkcjonującej trzustce.

W planach są badania z zastosowaniem większych dawek zmodyfikowanego probiotyku, by sprawdzić, czy możliwe jest całkowite cofnięcie choroby.
Rozpoczęto również współpracę z firmą BioPancreate, by dostosować probiotyk do ludzkiego organizmu. Jeśli wszystko się powiedzie, naukowcy twierdzą, że jedna tabletka dziennie pozwoli na  kontrolowanie choroby.

Opracowała: Agnieszka Muciek – Szewczyk

Komentarze do: Czy bakterie probiotyczne mogą być lekiem na cukrzycę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz