Szukaj

Człowiek neandertalski został przepędzony przez człowieka nowoczesnego

Podziel się
Komentarze0

Zniknięcie człowieka neandertalskiego 35 000 lat temu pozostaje jeszcze dzisiaj tajemnicą. Dlaczego ten gatunek, który ma tego samego przodka co człowiek współczesny, Homo sapiens, został zmieciony z powierzchni ziemi? Wyjaśnienie demograficzne właśnie zostało wysunięte przez przegląd naukowy Science.Człowiek neandertalski, który żył w Europie przez ponad 400 000 lat, nie był w stanie odeprzeć nadejścia Homo sapiens z kontynentu afrykańskiego, który na niego polował i sprawiał mu wiele problemów. Nie przeżył więcej niż 5 000 lat od nadejścia Homo sapiens.

Obydwa te gatunki były dalekimi kuzynami, obydwa pochodziły od dalekiego wspólnego przodka, który żył jakieś pięć albo sześć milionów lat temu. Homo sapiens w każdym razie stał się o wiele liczniejszy i przeważył swoją liczbą człowieka neandretalskiego.

Prace te zostały przeprowadzone przez dwóch archeologów z Uniwersytetu Cambridge, na podstawie danych pochodzących z Akwitanii, gdzie populacje Neandertalczyków i Homo sapiens były liczne. Wynika z nich, że Homo sapiens był dziesięć razy liczniejszy niż Neandertalczycy, w momencie fazy przejścia, co miało być związane z wieloma czynnikami, w tym z większą spójnością socjalną, z lepiej rozwiniętym mózgiem oraz z faktem większych umiejętności zdobywania i przechowywania pożywienia.


Bardzo wyraźnie to właśnie innowacje w dziedzinie zachowania oraz technologii pozwoliły populacji nowoczesnego człowieka zająć te tereny i przeżyć w o wiele większej liczbie na kontynencie europejskim, zajętym wcześniej przez przodków człowieka neandertalskiego, wyjaśnia profesor Paul Mellars, archeolog z Uniwersytetu Cambridge.

Homo sapiens miał więc w ten sposób zmusić Neandertalczyków do ucieczki i do szukania schronienia w odległych i gorszych strefach kontynentu europejskiego. Okres zlodowacenia miał być również śmiertelny dla człowieka neadnertalskiego, któremu udało się przeżyć.

Ostatnie ślady człowieka neandertalskiego zostały znalezione w grotach w Hiszpanii i na Gibraltarze, i pochodzą one sprzed 28 000 lat. Oznacza to, że człowiek neandertalski żyje jeszcze dzisiaj, a przynajmniej jakaś część jego genów, w nas. Ponieważ Homo sapiens i Homo Neanderthalensis miały płodne stosunki płciowe.

Poważna część genomu człowieka neandertalskiego, której nie można pomijać, znajduje się w naszym genomie, a przynajmniej u tych, którzy są „nie-Afrykanami”.

Taka jest konkluzja z sekwencjonowania DNA pobranego przede wszystkim z trzech kości Neandertalczyków, odnalezionych w grocie w Chorwacji, gdzie leżały pochowane przez blisko 40 000 lat.

Komentarze do: Człowiek neandertalski został przepędzony przez człowieka nowoczesnego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz