Szukaj

Częste zażywanie aspiryny zwiększa ryzyko ślepoty

Podziel się
Komentarze0

Wielu konwencjonalnych lekarzy doradza pacjentom, aby zażywali aspirynę codziennie, w celu zapobiegania zwałom serca, rakowi, udarom mózgu. Ale zażywanie tego leku kilka razy w tygodniu, kiedy nie jesteśmy chorzy, może być niewiarygodnie niebezpieczne, przede wszystkim dla wzroku.Tak wynika z ostatniego badania, opublikowanego w Journal of the American Medical Association (JAMA), które pokazuje, że zażywanie aspiryny co najmniej raz w tygodniu wiąże się z trzykrotnym wzrostem zagrożenia ślepotą!

Do swojego badania, naukowcy z Australii zaprosili 2 400 osób w średnim wieku i starszych, a następnie obserwowali ich przez 15 lat.

W tej grupie, 257 osób regularnie zażywało aspirynę (co najmniej 1 raz/tyg). Pozostali lek zażywali z mniejszą częstotliwością.

Wszystkich uczestników pod koniec badania oceniono pod kątem stanu zdrowia w powiązaniu z zażywaniem aspiryny.


Okazało się, że jedynie 27 (3,7%) „okazyjnych” konsumentów aspiryny zachorowało na mokre zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (neonaczyniowe AMD), które może prowadzić do ślepoty.

Natomiast pośród regularnych konsumentów aspiryny, choroba pojawiła się u blisko 1 osoby na 10, czyli u 9,4%. A to oznacza, że zagrożenie w tej grupie było trzykrotnie większe.

Jie Jin Wang z University of Sydney mówi: regularne zażywanie aspiryny było znacząco powiązane ze wzrostem zachorowalności na mokrą postać AMD. Wzrost ten odnotowano po 10 – 15 latach obserwacji, a to oznacza, że kumulacja dawki może być tu ważna.

Autorzy i inni komentatorzy badań jednak od razu zastrzegają, iż nie chodzi tutaj, aby zniechęcić pacjentów do zażywania aspiryny w ramach prewencji.

Dodajmy jeszcze, że inne prace nad aspiryną i ślepotą, włączając w to badanie z 2011 roku przeprowadzone w Europie, także znalazły powiązanie między codziennym zażywaniem aspiryny a podwójnym ryzykiem utraty wzroku.

Inne badanie jeszcze wykazały, że zażywanie aspiryny w codziennych dawkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wewnętrzne krwotoki i wrzody.

Komentarze do: Częste zażywanie aspiryny zwiększa ryzyko ślepoty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz