Szukaj

Cukrzyca typu 2: 500 rodzin pozwoli lepiej zrozumieć tę chorobę

Podziel się
Komentarze0

We Francji właśnie rozpoczęło się całkiem nowe badanie, nazwane Descendance, które ma pozwolić na pogłębienie wiedzy na temat cukrzycy typu 2 oraz kryteriów predyspozycji do tej choroby. Projekt ten prowadzi centrum CERITD (Centre d'études et de recherches pour l'intensification du traitement du diabète, centrum badań nad terapiami przeciwko cukrzycy).Rezultaty tego badania mają być znane już za dwa i pół roku.

Celem tych prac ma być również poznanie najskuteczniejszych strategii prewencyjnych, które pozwolą na szybkie i wczesne zapobieganie cukrzycy. Dlatego też, francuscy naukowcy zrekrutowali do swojego projektu 500 rodzin, aby móc przetestować chorobę w dwóch pokoleniach.

Aktualnie, około 4% populacji francuskiej cierpi z powodu cukrzycy typu 2, co przekłada się na 2 500 000 osób.

Cukrzyca typu 2 to najpowszechniejsza postać tej choroby, której wyjątkową cechą jest to, że jest to choroba przede wszystkim rodzinna, jak wyjaśnia doktor Guillaume Charpentier, kierujący programem badań.

Francuski diabetolog oraz gentyk Philippe Froguel wyjaśnia: specjaliści oceniają aktualnie, że około 60% ryzyka cukrzycy jest pochodzenia genetycznego. Ale, w większości przypadków, mechanizmy genetyczne są złożone i stoi za nimi wiele genów, a nie tylko ten jeden „winny”, a ich efekty działania się kumulują.


Doktor Philippe Froguel (z jednostki chorób metabolicznych Génomique et maladies métaboliques centrum badawczego CNRS, przy instytucie Institut Pasteur w Lille), kontynuuje: pojedynczy gen, sam w sobie, podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę o zaledwie 10% - 20%.


Jak do tej pory, naukowcom udało się zidentyfikować już około czterdziestki genów odpowiedzialnych częściowo za pojawienie się choroby.

Doktor Philippe Froguel mówi: jeżeli jedno z rodziców choruje na cukrzycę, ryzyko, że potomstwo również będzie chore wynosi 30%. W przypadku choroby dwójki rodziców, prawdopodobieństwa rozwinięcia się choroby u potomstwa wynosi już 60%.

Badanie Descendance ma na celu dokładne określenie dlaczego w danej rodzinie, gdzie jeden z rodziców, albo nawet dwójka, ma cukrzycę, jedno dziecko może również zachorować na tę chorobę, a drugie nie, wyjaśnia z kolei doktor Guillaume Charpentier, który jest szefem jednostki diabetologii w centrum szpitalnym na południu Francji, a także przewodniczącym Centre d'études et de recherches pour l'intensification du traitement du diabète.

Program badań ma się zakończyć za dwa i pół roku, a naukowcy mają nadzieję, iż uda im się opracować metody pozwalające na genetyczną diagnozę predyspozycji do cukrzycy typu 2.

Francuscy badacze mają również nadzieję, że będą dzięki temu w stanie identyfikować młodych ludzi, którzy generalnie cieszą się dobrym zdrowiem, ale którzy są wysoko zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę około 50 roku życia. Badacze chcą ich wyodrębnić od ich braci i sióstr, którzy sami w sobie w żaden sposób nie są zagrożeni cukrzycą. A także, dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Te osoby z grupy wysokiego ryzyka mogłyby skorzystać z celowanych środków prewencyjnych oraz długoterminowych, przede wszystkim jeżeli chodzi o styl odżywiania oraz o higienę życia. Niewykluczone jest również wsparcie lekarstwami, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, aby zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu 2.

Komentarze do: Cukrzyca typu 2: 500 rodzin pozwoli lepiej zrozumieć tę chorobę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz