Szukaj

Choroba zwyrodnieniowa stawów: czy terapia komórkowa może ją leczyć?

Podziel się
Komentarze0

Już od 5 do 10 lat lekarze mogą wreszcie zaoferować leczenie przeciw artrozie - chorobie zwyrodnieniowej stawów, która dotyka jedną osobę na dziesięć w społeczeństwie francuskim. Zgodnie z europejskim projektem prowadzonym przez CHRU w Montpellier, całkiem niedawno rozpoczęto badania kliniczne wykorzystując komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej pacjentów do naprawy uszkodzonej chrząstki stawowej.Obecnie niestety, naukowcy są jeszcze słabo przygotowani do zwalczania choroby zwyrodnieniowej stawów.

Artroza to często spotykana choroba stawów, która występuje zwykle pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, i charakteryzuje się postępującą
degeneracją chrząstki stawowej, w wyniku przebudowy podstawowych kości.

Wiek, predyspozycje genetyczne, otyłość lub inne czynniki mogą być przyczyną tej choroby. Spotęgowany ból i sztywnienie stawów w czasie ruchu powoduje dyskomfort i zaburzenia jakości życia.

Na razie, choroba ta jest nieodwracalna, a lekarze mogą jedynie zapewnić leczenie w kierunku zminimalizowania objawów. Jednak nie jest to ostateczność.

Europejski projekt nazwany Adipoa, realizowany pod kierownictwem profesora Christiana Jorgensen, oferuje metodę wyleczenia choroby: komórki macierzyste. To one są zdolne do różnicowania się w dowolny typ komórek. Nawet pochodząc z tkanki tłuszczowej mogą przekształcić się w chondrocyty.


Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej w leczeniu zwyrodnienia stawów

Na początku 2011r., pomyślnie przeprowadzono testy bezpieczeństwa pierwszej fazy badań klinicznych na króliku i kozie. Celem tych prób było sprawdzenie nieszkodliwości i tolerancji leczenia na organizmie człowieka.

Pierwsze pomyślne testy przeprowadzono w kwietniu, a następne w lipcu.

W sumie 86 pacjentów pochodzących z Niemiec, Francji i Włoch będzie objętych terapią komórkową.

Zasada jest następująca: komórki macierzyste są pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Po przetworzeniu zostaną one ponownie wstrzyknięte do bolesnej części chrząstki stawowej. W nowym środowisku, komórki macierzyste różnicują się w chondrocyty regenerujące chrząstkę.

Tak więc, można naprawić uszkodzone lub zniszczone elementy i ograniczyć procesy zapalne, uzyskując odbudowany układ stawowy.

Sukces tych działań nie jest jeszcze zapewniony. Teoria wydaje się spójna, lecz rzeczywistość jest bardziej złożona. Chociaż techniki promujące
różnicowanie komórek macierzystych do postaci chondrocytów są opanowane, komórki macierzyste wykazują niekiedy swój nieprzewidywalny
charakter.

Zarówno mogą się mnożyć w nieskończoność, jak też wytworzyć guza w torebce stawowej tak, że staw nie będzie funkcjonować lepiej niż dotychczas.

Jednakże, nie należy być pesymistą, ponieważ leczenie może okazać się skuteczne. W takim zatem przypadku, naukowcy podążając za projektem, zamierzają udostępnić terapię artrozy między 2016 a 2020r.

Komentarze do: Choroba zwyrodnieniowa stawów: czy terapia komórkowa może ją leczyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz