Szukaj

Chłoniak pęcherzykowy: winny zidentyfikowany?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Genome Institute of Singapore przeprowadzili właśnie nowe badanie, które rzuca nowe światło na genetykę rozwoju chłoniaka pęcherzykowego (powszechny typ NHL, czyli non-Hodgkin lyphoma, chłoniak nieziarniczy). Chłoniaki nieziarnicze to najpowszechniejsze nowotwory krwi i obejmują każdy typ chłoniaka, poza chłoniakiem Hodgkina (ziarnica złośliwa).Badanie ukazało się w American Journal of Human Genetics. Pracami kierował dr Liu Jianjun.

Naukowcy przeprowadzili dogłębne śledztwo dotyczące powiązań regionu HLA (ang. Human Leukocyte Antigen) z chłoniakiem pęcherzykowym (FL, ang. follicular lymphoma).

Wcześniejsze badania genetyczne również udowadniały, że liczne genetyczne warianty regionu HLA są niezależnie powiązane z ryzykiem FL. Teraz naukowcy byli w stanie zidentyfikować wariację pojedynczego aminokwasu, która jest kodowana przez gen odpornościowy HLA-DRB1 i która ma odpowiadać za te powiązania.


Każdy człowiek dziedziczy i jest nosicielem dwóch dowolnych z sześciu aminokwasów tej odmiany. Te dwa aminokwasy, których dana osoba jest nosicielem, określą, czy jest ona wysoko, umiarkowanie albo nisko zagrożona rozwojem FL.

Zespół naukowy odkrył, że ludzie noszący dwa aminokwasy z grupy wysokiego ryzyka są ponad 4 razy bardziej zagrożeni FL niż ludzie noszący dwa aminokwasy z grupy niskiego ryzyka.

Badanie to otwiera nowe możliwości dla przyszłych prac biologicznych, które pozwolą na opracowanie skuteczniejszych leków przeciwko FL.
Komentarze do: Chłoniak pęcherzykowy: winny zidentyfikowany?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz