Szukaj

Celon Pharma S.A. powiększa portfolio produktów specjalistycznych

Podziel się
Komentarze0

Od 1 marca 2013 r. na rynku farmaceutycznym dostępny będzie preparat odtwórczy, zawierający kombinację propionianu flutykazonu oraz salmeterolu zamkniętą w inhalatorze typu DYSK1.


Jest to pierwszy odpowiednik produktu referencyjnego do tej pory powszechnie stosowanego przez chorych na astmę. Preparat wprowadza na rynek Celon Pharma S.A.

Czym jest nowa alternatywa terapeutyczna?

Produkt jest kombinacją substancji przebadanych i doskonale znanych na świecie. Charakteryzuje się identycznymi właściwościami fizyko-chemicznymi substancji czynnych zamkniętych w inhalatorze oraz budową samego inhalatora w odniesieniu do leku referencyjnego. Posiada te same substancje aktywne, postać farmaceutyczną, właściwości fizykochemiczne substancji czynnych oraz charakterystykę i zachowanie cząstek jak lek referencyjny.  Innowacyjny proces wytwarzania odbywa się przy dostępności i wykorzystaniu najnowszych technologii, nieobecnych w momencie wytwarzania leku referencyjnego 20 lat temu. Spośród zaangażowanych innowacyjnych technologii wymienić można m.in.: precyzyjny proces napełniania blistrów warunkujący bardzo wysoką powtarzalność dawkowania, dzięki czemu pacjent przy każdej aplikacji przyjmuje właściwą ilość leku.


Preparat jest wytwarzany w całości w Polsce, co gwarantuje uzyskanie pełnej niezależności dostępu polskich pacjentów do leku. Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma: - To kolejny produkt specjalistyczny w portfolio Celon Pharma. Światowe rynki wyraźnie wskazują tendencję do zastosowania produktów złożonych w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Tym bardziej bardzo cieszę się z faktu, że od 1 marca 2013 r. możemy dostarczyć polskim pacjentom terapię, która wyznacza standardy leczenia astmy i POChP na całym świecie.


Klif patentowy szansą dla polskich pacjentów

Wprowadzenie odtwórczych preparatów wziewnych na astmę przez Celon Pharma S.A. było możliwe dzięki wygaśnięciu wszelkich praw własności intelektualnej leku referencyjnego, w tym patentu dotyczącego budowy inhalatora2, w marcu 2011 roku. Produkt referencyjny posiadał ochronę patentową przez 20 lat. Po upływie tego okresu patent stał się własnością domeny publicznej, co oznacza, że każdy z uczestników rynku może obecnie korzystać z dotychczasowego wynalazku. Maciej Wieczorek: Wygaśnięcie patentów na lek referencyjny umożliwiło nam zgodnie z prawem, wytworzenie leku, będącego pierwszym odpowiednikiem, powszechnie stosowanej kombinacji beta-2-mimetyku skojarzonego z glikokortykosteroidem, a tym samym pozwoliło na wprowadzenie w tej kategorii leków, mechanizmów konkurencyjności rynkowej, które przełożą się na realne oszczędności zarówno dla płatnika, jak i pacjenta.

Zwiększenie dostępności terapii dla pacjentów chorych na astmę i POChP

Do tej pory wobec braku konkurencji niemożliwe było oficjalne obniżenie cen leków wziewnych w tej kategorii, ale i jednocześnie racjonalne ich stosowanie, gdyż pacjenci otrzymywali zalecenia do stosowania najwyższej dawki leku referencyjnego, która jako jedyna była dostępna na ryczałt. W przypadku preparatu wytworzonego przez Celon Pharma S.A. zakres dawek będzie identyczny do tych, jakie oferowane są dla produktu referencyjnego, a wszystkie będą dostępne po jednej cenie ryczałtowej 3,20 PLN. Dodatkowy benefit dla pacjenta to faktycznie zwiększona dostępność leku w aptekach. Po opublikowaniu list refundacyjnych spodziewamy się zwiększonego zainteresowania hurtowni i aptek faktem pojawienia się nowej alternatywy terapeutycznej. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na oczekiwania rynku – dodaje Maciej Wieczorek.

Komentarze do: Celon Pharma S.A. powiększa portfolio produktów specjalistycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz