Szukaj

Całkowita amnezja – tajemniczy przypadek młodej „Algierki”

Podziel się
Komentarze0

Powiedziała tylko, że nazywa się Sarah Mastouri i urodziła się w 1984 w Algierze. Młoda kobieta, cierpiąca na amnezję, była leczona od stycznia tego roku w szpitalu w Thuir we Francji. Tak naprawdę ma na imię Michelle, urodziła się w latach 90 i pochodzi z wyspy Reunion.Te nowe informacje pochodzą od członków jej rodziny, którzy odpowiedzieli na apel szpitala w mediach.

Tak jak wszystkie przypadki całkowitej amnezji, ten także budzi spore zaciekawienie szerokiej publiczności.

Amnezja dotycząca tożsamości oznacza zapomnienie wszystkich osobistych wspomnień, włączając w to imię, nazwisko, rodzinę, zawód. Jest zupełnie odmienna od „zwykłych” zaburzeń pamięci.

Prof. Francis Eustache z INSERM w Caen we Francji, mówi: - Nawet chorzy na Alzheimera w stadium zaawansowanym ciągle wiedzą, kim są, jaki zawód wykonywali. Utrata informacji tak podstawowych jak własne imię jest bardzo uderzająca, ponieważ są to najstarsze wspomnienia, które mamy, które są długo przechowywane w mózgu.


Mimo dotychczasowych badań w tym temacie, mechanizmy odpowiadające za całkowitą amnezję wciąż pozostają tajemnicą.

Prof. Bruno Dubois ze szpitala Pitie-Salpetriere w Paryżu, mówi: - Nasza aktualna wiedza na temat układu nerwowego nie pozwala nam wyjaśnić tego rodzaju przypadków. Jedynie bardzo szerokie uszkodzenia mózgu mogłyby spowodować utratę danych tak istotnych jak własna tożsamość. Ale osoby dotknięte całkowitą amnezją nie odpowiadają tym kryteriom.

Jeżeli nawet faktycznie doświadczyły jakieś traumy fizycznej, to jest ona zazwyczaj względnie lekka.

Badania MRI pozwoliły wykryć u tych pacjentów dysfunkcje mózu, nie uwidaczniając jednak żadnej fizycznej szkody. Czasami uderzenie w czaszkę poprzedza pojawienie się amnezji wiele miesięcy później. Czasami zdarza się też, że ci chorzy doświadczyli trudności psychologicznych, ale nie wszyscy.

Specjaliści mówiąc więc o zaburzeniu funkcjonalnym albo psychogennym, kiedy źródło amnezji zdaje się mieć częściowo pochodzenie psychologiczne.

Tego typu amnezja najczęściej – na szczęście – jest czasowa. W przeciwieństwie do zaburzeń pamięci, w których chorzy mają problemy z zapamiętywaniem nowych informacji, ludzie z amnezją mogą nauczyć się na nowo, kim są.

Komentarze do: Całkowita amnezja – tajemniczy przypadek młodej „Algierki”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz