Szukaj

Białko systemu immunologicznego może wywoływać zapalenie trzustki?

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badań, opublikowane w amerykańskim magazynie Gastroenterology, sugerują, że pewne białko ma wpływ na występowanie różnych chorób zapalnych. Nadmierne spożycie alkoholu oraz kamienie żółciowe są znanymi czynnikami ryzyka ostrego zapalenia trzustki. Jednak, jak dotąd, nie wyjaśniono, co dokładnie dzieje się w organizmie w przypadku tej choroby.Ostatnie badania wykazały, że wrażliwe na wapń białka, na przykład kalcyneuryna, przyczyniają się do powstania zapalenia, ale nadal nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób.

Henrik Thorlacius i Maria Gomez z Wydziału Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Malmö, zbadali tę kwestię bardziej szczegółowo, kładąc nacisk na NFAT - rodzinę białek związanych z kalcyneuryną, której wpływ na ostre zapalenie trzustki nie został wcześniej sprawdzony.

Białko miało nieoczekiwanie dużą rolę w powstaniu zapalenia. Teraz mamy już jasno określony cel w opracowywaniu leków i terapii, stwierdził Thorlacius, profesor chirurgii na Uniwersytecie w Lund, a także lekarz ze Szpitala Uniwersytetu Skane.


W doświadczeniach przeprowadzonych na myszach, naukowcy odkryli kilka powiązań pomiędzy NFAT i ostrym zapaleniem trzustki.

NFAT, zwłaszcza odmiana NFATc3, okazało się regulować aktywność trypsynogenu (pierwowzór enzymu trawiennego - trypsyny), co może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Aktywacja NFATc3, jak się również okazało, może stymulować uszkodzenie tkanek i stany zapalne trzustki na wiele różnych sposobów.

W trakcie naszych badań zobaczyliśmy, że również aorta, śledziona i płuca zostały zaatakowane. Wyniki sugerują zatem, że białko NFAT odgrywa rolę w rozwoju chorób zapalnych na poziomie bardziej ogólnym, powiedział Thorlacius.

Odkrycia te dają nowe możliwości w dziedzinie badań nad leczeniem i lekami, zarówno przeciw ostremu zapaleniu trzustki jak i innym ostrym chorobom zapalnym, jak np. zakażenie krwi czy zapalenie jelita grubego.

Profesor Thorlacius dodał również, że skuteczny lek musi zawierać substancję, która zatrzyma aktywację NFATc3 bez wytwarzania poważnych skutków ubocznych.

Białka NFAT funkcjonują jako czynniki transkrypcyjne, co oznacza, że mogą być związane z DNA organizmu i regulować ekspresję specyficznych genów w poszczególnych komórkach. Dotychczas były one kojarzone głównie z komórkami odpornościowymi.

Komentarze do: Białko systemu immunologicznego może wywoływać zapalenie trzustki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz