Szukaj

Benzodiazepiny: zawieszona sprzedaż Rohypnolu

Podziel się
Komentarze0

Laboratoria farmaceutyczne Roche poinformowały o swojej decyzji w ubiegłym tygodniu: lek Rohypnol nie będzie już sprzedawany. Postanowienie obejmuje natychmiastowo opakowania po 100 pastylek przeznaczone dla placówek zdrowotnych. Natomiast od 30 września także opakowania po 7 tabletek przeznaczone dla aptek.Skąd taka decyzja? Rohypnol (flunitrazepam) to lek hipnotyczny z rodziny benzodiazepin, przepisywany w ciężkich zaburzeniach snu. Dopuszczony do sprzedaży jest od 1984 roku.

Jego wycofanie z rynku nie jest związane z problemami bezpieczeństwa sanitarnego, jak precyzuje laboratorium w komunikacie. Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży Rohypnolu jest motywowana przypadkami nadużycia przez narkomanów oraz zbyt częstym niewłaściwym stosowaniem.


Rohypnol od 2008 figuruje na liście leków, które mogą być przedmiotem niewłaściwego używania, używania jako narkotyki bądź przedawkowania.

Przedawkowanie Rohypnolu, tak jak każdego innego leku z rodziny benzodiazepin, może prowadzić do odhamowania zachowań, do obniżenia stanu świadomości, a nawet do śpiączki.

Pacjenci, którzy aktualnie zażywają ten lek, są proszeni, aby w trakcie kolejnej wizyty u lekarza porozmawiali o sposobie odstawienia Rohypnolu.

Komentarze do: Benzodiazepiny: zawieszona sprzedaż Rohypnolu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz