Szukaj

Badanie węchu sposobem na wczesne wykrycie choroby Parkinsona

Podziel się
Komentarze0

Mimo że choroba Parkinsona jest nieuleczalna, obecnie lekarze są zdolni hamować jej rozwój, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się względnie wysoką jakością życia przez długie lata. Zamiast walczyć z destrukcją komórek mózgowych, konieczne jest wczesne wykrycie choroby. Niestety, bardzo niewiele skutecznych metod jest dostępnych. Naukowcy odkryli ostatnio, że zmysł węchu dostarcza cennych wskazówek.Hiposmia, czyli utrata zdolności węchowych z niewiadomych przyczyn, mogłaby być markerem pośród niemotorycznych oznak choroby Parkinsona.

Dr Ulrich Liebetrau, naczelny lekarz ds. choroby Parkinsona na Wydziale Klinicznym w Kliniken der Stadt Köln, ogłosił na 22 Spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Neurologicznego (ENS) w Pradze: „Badania węchu przeprowadzane w gabinetach lekarskich są zdolne wykryć hiposmię, tak samo jak badania przeprowadzone w miejscach publicznych, jak chociażby przejście dla pieszych.”

Parkinson jest bardzo powszechną, powoli się rozwijającą chorobą neurologiczną, która zazwyczaj dotyka osoby między 50 a 60 rokiem życia. Tylko w Niemczech jest 300 000 osób ze zdiagnozowanym Parkinsonem.

Naukowcy wciąż są niepewni co do przyczyny obumierania komórek istoty czarnej w mózgu chorych na Parkinsona, ale podejrzewają, że ma to związek z czynnikami genetycznymi.


Śmierć komórek powoduje niedobór dopaminy, neurotransmitera, co prowadzi do utraty kontroli nad dobrowolnymi i mimowolnymi ruchami.

Niemieccy neurolodzy z Kolonii obecnie badają metodę wczesnego wykrywania delikatnych oznak Parkinsona, która koncentruje się na wybiórczym zaniku węchu. Metodę tę oparto na poprzednich badaniach stwierdzających, że u 1 na 10 osób z hiposmią rozwinął się Parkinson w późniejszych latach.

Dr Liebetrau wyjaśnił: „Naszym celem było dotarcie do jak największej liczby osób z hiposmią.”

Zespół zastosował nietypową metodę dla testu. Zorganizowali publiczne badanie węchu w znanej dzielnicy Kolonii.

Jedną z zalet badań podprogowych jest to, że pozwalają wykryć choroby, które w innym przypadku nie zostałyby wykryte, co również zapobiega ich przejściu w stan przewlekły.

Dr Liebetrau oświadczył: „Nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, ale nowe leki, takie jak Rasagilin, mogą mieć zdecydowanie korzystny wpływ, zwłaszcza gdy leczenie jest rozpoczęte we wczesnej fazie.”

Naukowcy stwierdzają, że dysfunkcje węchowe są nie tylko irytujące - dostarczają również sposobności wykrycia Parkinsona w jego wczesnych fazach - dlatego polecają stosowanie hiposmii jako wskaźnika choroby.

Liebetrau podsumowuje: „Lekarze powinni częściej pytać o zaburzenia węchu i przeprowadzać proste badania, np. z kawą czy ostrymi przyprawami. Jeżeli podejrzewana jest hiposmia, powinno przeprowadzić się badania potwierdzające.”

Dodał, że publiczne badania węchu są skuteczne, zwłaszcza jeżeli chodzi o zwiększanie świadomości.”

Komentarze do: Badanie węchu sposobem na wczesne wykrycie choroby Parkinsona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz