Szukaj

Badanie stolca może pomóc zdiagnozować chorobę jelit

Podziel się
Komentarze0

Zespół brytyjskich naukowców dowiódł, że najłatwiej zdiagnozować zapalenie jelit poprzez zbadanie zapachu stolca. To badanie analizuje związki chemiczne emitowane przez nie, i w konsekwencji pozwala na rozpoznanie profilów różnych chorób.

Przebadano sto osiemdziesiąt dwie próbki kału od pacjentów cierpiących na zapalenie jelita i pacjentów cierpiących z powodu zespołu jelita drażliwego. Wyniki zadziwiająco dały aż siedemdziesiąt sześć procent dokładności.

Następnie przeprowadzono test, który zapewnił dokładniejszą diagnozę. Wykorzystano system testowania stworzony na Uniwersytecie w Zachodniej Anglii, który pozwala na dopasowanie emitowanych lotnych związków organicznych z charakterystycznymi wzorcami dla znanych chorób.

Aby uzyskać jeszcze lepsze, dokładniejsze wyniki, naukowcy pracują nad większą liczbą próbek. Metoda ta pozwoli w przyszłości zdiagnozować o wiele szybciej grupy chorób, których objawy są zazwyczaj bardzo podobne a w konsekwencji choroby te trudno rozróżnić, co dosyć często zdarza się przy zespole nadwrażliwości jelita grubego i chorobą zapalną jelit.

Dokładna analiza próbek  pozwoliła na zestawienie wyników badań i odróżnienie zdrowych pacjentów od tych cierpiących na zespół jelita grubego z dokładnością niemalże osiemdziesięciu procent.

Wyniki te są bardzo obiecujące dla osób cierpiących na szereg chorób układu pokarmowego, które często związane są z kłopotami, z układem jelit. Zwłaszcza, że powodzenie tej metody pozwoli szybciej zdiagnozować chorobę bez zabiegów inwazyjnych, co przełoży się również na zaoszczędzenie pieniędzy, a także przyspieszy znacznie proces leczenia.

Komentarze do: Badanie stolca może pomóc zdiagnozować chorobę jelit

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz