Szukaj

Badania pokazują, że analiza oddechu może pomóc w zdiagnozowaniu guzów płuc

Podziel się
Komentarze0

Pilotażowe badanie wykazało, że badanie oddechu może być wykorzystane do rozróżniania łagodnych i złośliwych guzów płuc. W badaniu oceniano 74 pacjentów, którzy byli pod obserwacją w celu wykrycia guza. Naukowcy z Izraela i Colorado zebrali wydychane powietrze od każdego pacjenta i przeanalizowali wydychane lotne związki organiczne z zastosowaniem chromatografii gazowej ze spektrometrią masową.Pacjenci przeszli również bronchoskopię, wycięcie klinowe i lobotomię, czyli wszystko, co było wymagane do ostatecznej diagnozy w danym przypadku.

Guzki, które albo ustępowały albo pozostawały stabilne przez okres 24 miesięcy, uznano za łagodne.


Obydwie wymienione wyżej techniki (chromatografia oraz spektrometria) dokładnie stwierdziły, że 53 guzów płuc było złośliwych, a 19 było łagodnych.


Ponadto, ta podwójna metoda pomaga odróżnić gruczolakoraka i raka płaskonabłonkowego oraz stwierdzić ich stopień zaawansowania.

Autorzy projektu mówią: test oddechowy w tym badaniu może mieć istotny wpływ na ograniczenie niepotrzebnych badań i na zmniejszenie ryzyka związanego z taką procedurą. Daje również szansę na ograniczenie kosztów badań i leczenia.

Ponadto, może to ułatwić wdrożenie szybszego postępowania terapeutycznego. Nowa technika może zastąpić czasochłonne kliniczne obserwacje, które w końcu prowadzą do tego samego - do interwencji.

Komentarze do: Badania pokazują, że analiza oddechu może pomóc w zdiagnozowaniu guzów płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz