Szukaj

Astma i sport

Podziel się
Komentarze0

Astma bardzo często jest upośledzająca w życiu codziennym. Czy więc choroba ta może również przeszkodzić w uprawianiu sportu?  „Moje dziecko cierpi na astmę. Czy może uprawiać sport?” Tak, pod warunkiem, że jego choroba jest kontrolowana, przypominają bez ustanku lekarze. Astma nie jest więc przeszkodą, jeśli chcemy uprawiać sport. Wręcz przeciwnie, jest aktywność fizyczna jest  bardzo zalecana, jeśli oddajemy się jej w dobrych warunkach.


Nieustający kaszel, uczucie duszenia i ucisku, świszczące płuca… U astmatyka, który o siebie nie dba, albo u którego choroba jest słabo i źle kontrolowana, może zdarzyć się, iż kryzys astmy nadejdzie w samym środku intensywnego wysiłku, albo tuż po nim. Astma indukowana przez wysiłek fizyczny jest bardzo częsta, przede wszystkim u dziecka. I prowadzi ona do tego, często niepotrzebnie, iż astmatycy porzucaja sport, wyjaśnia Stowarzyszenie Astmy i Alergii we Francji.

Ten typ napadu astmatycznego, w rzeczywistości, nie musi się zdarzyć, ponieważ można mu zapobiegać. Z jednej strony, dzięki właściwemu leczeniu przepisanemu przez lekarza. A z drugiej strony, dzięki bardzo skrupulatnej rozgrzewce tuż przed właściwym ćwiczeniem. Ponieważ bardzo ważne jest to, aby wysiłek rósł stopniowo.

Więc jaki sport dla astmatyka?

Dziecko cierpiące na astmę powinno wybrać taki sport, który lubi, podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Astmy i Alergii. Jedynie nurkowanie w morskich głębinach z butlą tlenową na plecach jest oficjalnie przeciwwskazane astmatykom. Jeśli natomiast chodzi o jeździectwo, jest ono odradzane. Istnieje w rzeczywistości poważne ryzyko „wrażliwości na konia, albo na inne alergeny zawarte w słomie i sianie”. Dlatego też lepiej skierować dziecko ku innej dyscyplinie, wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenia Astmy i Alergii.
Jeśli to was dotyczy, albo jeśli odczuwacie jakiś dyskomfort podczas wysiłku, porozmawiajcie najlepiej o tym ze swoim lekarzem.

Komentarze do: Astma i sport

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz