Szukaj

Aspiryna powoduje utratę wzroku?

Podziel się
Komentarze0

Zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka to jedna z wielu chorób powiązanych ze starzeniem, pozostająca jedną z głównych przyczyny utraty wzroku u ludzi powyżej 55 roku życia w Stanach Zjednoczonych i w krajach zachodnich. Wiemy już, że za chorobę odpowiada niezdrowa dieta i brak ćwiczeń oczu.Teraz naukowcy z University of Wisconsin School of Medicine donoszą, że za zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka może odpowiadać też popularna aspiryna.

Badaniem kierowała dr Barbara Klein, której zespół przeanalizował dane z Beaver Dam Eye Study, długoterminowego badania amerykańskiego, które objęło 5 000 osób w wieku 43 – 86 lat.

Ludzie ci co pięć lat mieli przeprowadzane badanie oczu przez dwie dekady.

Analizy pozwoliły stwierdzić, że uczestnicy, którzy regularnie zażywali aspirynę przez 10 lat, byli o 1,4% bardziej zagrożeni rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej siatkówki oka w porównaniu do 0,6% ryzyka dla osób nie stosujących tego leku.


Zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka to przyczyna potencjalnej ślepoty, której prewalencja rośnie wraz ze wzrostem spodziewanej długości życia populacji.

Aspiryna z kolei jest powszechnie używana przez osoby w tej grupie wiekowej, gdyż zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym.

Badanie dr Klein zostało opublikowane w Journal of the American Medical Association i jest jednym z ostatnich w całej serii badań nad aspiryną i jej powiązaniem ze zwyrodnieniem plamki żółtej siatkówki oka.

W połowie roku 2011 pojawiło się badanie Academic Medical Center w Holandii, które odkryło, że codzienne zażywanie aspiryny wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na tę chorobę.

Komentarze do: Aspiryna powoduje utratę wzroku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz