Szukaj

Artroza: nadzieja na nową terapię

Podziel się
Komentarze0

Program terapii artrozy, opracowany przez naukowców z CHRU w Montpellier i odwołujący się do terapii komórkowej, dał dobre rezultaty w ostatnich badaniach, czytamy w Le Figaro. We Francji, aktualnie ok. 7 mln ludzi cierpi na artrozę. Jest to najpowszechniejsza choroba reumatyczna, polegająca na zużyciu chrząstki stawowej, co wiąże się z bólem.Chorzy wciąż oczekują na terapię, która naprawdę przeciwdziałałaby artrozie - cofała jej skutki i całkowicie hamowała zużycie chrząstki stawowej. Na tę chwilę jednak terapie proponują jedynie łagodzenie bólu, nie lecząc przyczyn dolegliwości.

Próba prowadzona aktualnie na 18 pacjentach w CHRU w Montpellier pod kierownictwem prof. Christiana Jorgensena, oraz w Niemczech na uniwersytecie w Wurzburgu, być może wkrótce zmieni życie chorych.

Program ten nosi nazwę Adipoa i rozpoczął się 6 miesięcy temu. Korzysta z możliwości terapii komórkowej, tzn. naukowcy pobierają dojrzałe progenitorowe komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej pacjenta, izolują je, a następnie wprowadzają ponownie do chorego stawu. A to wszystko celem pobudzenia regeneracji zniszczonej chrząstki.


Prof. Jorgensen wyjaśnia: - Celem tej próby jest określenie optymalnej dawki komórek macierzystych oraz upewnienie się, że nie dochodzi do reakcji zapalnej i innych skutków ubocznych po ich wprowadzeniu do stawu. Do tej pory stwierdziliśmy dobrą tolerancję, a niektórzy pacjenci odnotowali nawet pewną poprawę swojego stanu.

Pełne rezultaty tej próby powinny być opublikowane pod koniec bieżącego roku.

Kolejna faza zacznie się w 2014 i obejmie 86 osób. W nowej fazie badacze ocenią skuteczność terapii komórkowej w porównaniu do terapii standardowych.

Naukowcy mają nadzieję, że metoda komórkowa dostępna będzie dla większej liczby pacjentów już w 2016.

Komentarze do: Artroza: nadzieja na nową terapię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz