Szukaj

Chemioterapia: antydepresanty łagodzą ból

Podziel się
Komentarze0

Lek przeciwdepresyjny duloksetyna, znany pod nazwą handlową cymbalta, u 59% procent pacjentów pomógł złagodzić bolesne uczucia mrowienia spowodowane przez chemioterapię. Dowiodło tego pierwsze badanie kliniczne, które zostało poprowadzone w celu znalezienia skutecznego sposobu leczenia bólu związanego z kuracją antynowotworową.Chemioterapia dość często wywołuje skutki uboczne, także w postaci uczucia mrowienia, zazwyczaj odczuwalnego w palcach stóp i dłoni. Jest ono dość niewygodne dla wielu pacjentów, a aż 30% pacjentów skarży się, że jest ono dla nich bardzo bolesne.

Poprzednie badania nie znalazły żadnego skutecznego sposobu na zwalczania tego typu bólu. Podczas ostatnich prac, naukowcy przyjrzeli się 231 pacjentom, którzy zgłaszali bolesną neuropatię po otrzymaniu leków stosowanych w chemioterapii (oxaliplatin lub paclitaxel).

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grup otrzymujących przez pięć tygodni duloksetynę lub placebo. Po tym czasie, uczestnicy zostali poproszeni o złożenie sprawozdania na temat zaobserwowanych u siebie zmian, dotyczących nasilenia bólu.


Naukowcy odkryli, że 59% pacjentów, którzy otrzymywali duloksentynę, odnotowało spadek bólu, podczas gdy tylko 39% osób leczonych metodą placebo zauważyło ulgę.

"Leki te nie działają niestety na każdego pacjenta. Musimy dowiedzieć się, co warunkuje ich działanie. Jeśli będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, będziemy mogli skupić się na dalszych badaniach"- powiedział główny autor badania Ellen M. Lewiński Smith, Ph.D., APRN, AOCN, adiunkt na University of Michigan School of Nursing i badacz w U-M Comprehensive Cancer Center.

Już wcześniej duloksetyna była stosowana do łagodzenia bolesnej neuropatii cukrzycowej. Uczestnicy otrzymywali połowę dawki duloksetyny - 30 miligramów na dobę – przez pierwszy tydzień, później 60 mg na dobę przez kolejne cztery tygodnie. Leczenie jednak wykazało pewne skutki uboczne, np. zmęczenie.

 "Oprócz zmniejszenia uciążliwości objawów i poprawy jakości życia, leczenie za pomocą duloksetyny potencjalnie zwiększa długość życia pacjentów, jednak jedynie pod warunkiem, że leczenie bólu nie wpływa negatywnie na terapię antynowotworową” - mówi Smith.

Często pacjenci unikają informowania swoich lekarzy o bólu, w obawie, że efektywność ich chemioterapii spadnie. "Pacjenci są gotowi pójść na kompromis: nie chcą zrezygnować z maksymalnej skuteczności chemioterapii, więc decydują się znosić ten niemożliwy ból, bez przyjmowania duloksetyny” - podsumowuje Smith.

    

Komentarze do: Chemioterapia: antydepresanty łagodzą ból

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz