Szukaj

Antybiotyki w paszach dla zwierząt - kolejne zagrożenie dla ludzkości?

Podziel się
Komentarze0

Federalny sędzia poprosił Administrację ds. Żywności i Leków (FDA) o ponowne rozpatrzenie swojej decyzji o odrzuceniu żądań obywateli na temat ograniczenia stosowania antybiotyków w paszach dla zwierząt.Ostatni wyrok jest drugim takim ciosem dla FDA związanym z obawami, że nadużywanie antybiotyków w paszach może zagrozić ludzkiemu zdrowiu poprzez tworzenie opornych na antybiotyki "superbłędów".

W marcu sąd federalny nakazał FDA, aby poczyniła kroki w celu wycofania zgody na stosowanie penicyliny i tetracykliny w paszach dla zwierząt, chyba że producenci leków mogą zaświadczyć, że ich stosowanie jest bezpieczne.

Pozew został złożony w Sądzie Federalnym na Manhattanie przez grupy wspierające środowisko i zdrowie publiczne, w tym Radę Obrony Zasobów Naturalnych, Centrum Nauki w Interesie Publicznym oraz Związek Zaniepokojonych Naukowców.


Oskarżyciele twierdzili, że dodawanie typowych antybiotyków do jedzenia zwierząt gospodarskich przyczyniło się do szybkiego wzrostu bakterii opornych na antybiotyki, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Dwie petycje obywateli zostały złożone oskarżycielom w 1999 i 2005 roku z prośbą, by FDA zaprzestało kontynuowania nie-terapeutycznego stosowania środków medycznych w produkcji żywności.

W odpowiedzi FDA odrzuciło te dwie petycje, tłumacząc się czasem i kosztem potrzebnym do oceny bezpieczeństwa indywidualnych leków oraz przymusem formalnego postępowania, którego wymaga ich odstawienie.

Mimo to w poniedziałek, sędzia Theodore Katz stwierdził - Odrzucanie petycji z powodu czasochłonności i wysokiej ceny indywidualnej oceny leku dla każdego pacjenta oraz z powodu przymusu wycofania go, jeżeli lek nie okaże się bezpieczny, jest arbitralne i kapryśne.

Odporne bakterie na antybiotyki infekcje kosztują Amerykanów ponad dwadzieścia miliardów dolarów rocznie, jak stwierdzają oskarżyciele, powołując się na badania z 2009 r. z sojuszu na rzecz racjonalnego stosowania antybiotyków w Szpitalu Wojewódzkim im. Cooka.

Komentarze do: Antybiotyki w paszach dla zwierząt - kolejne zagrożenie dla ludzkości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz