Szukaj

Alzheimer i cukrzyca typu II: czy istnieje powiązanie?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Izraela przedstawiają nowe podejście do identyfikowania molekularnej bazy dla opracowywania nowych leków, które być może któregoś dnia zmniejszą ryzyko zachorowania na Alzheimera u pacjentów cierpiących już na cukrzycę. Badanie zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu naukowym 57th Annual Meeting of the Biophysical Society (BPS), które miało miejsce w niach od 2 do 6 lutego w Filadelfii, w USA.Ostatnie badania zasugerowały, że diabetycy mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na Alzheimera, w porównaniu do tych, którzy nie mają cukrzycy.

Powiązanie między tymi chorobami zależy od powstwawania dwóch typów depozytów peptydowych, które zbijają się razem.

Peptydy to łańcuchy aminokwasów; dłuższe łańcuchy tworzą proteiny.

Jeden typ tych peptydów, czyli beta amyloid, znajdowany jest w płytkach starczych w neuronach mózgu.

Drugi typ, amylina, znajdowany jest w trzustce i w mózgu.


Dwa lata temu, badacze odkryli obydwie molekuły w trzustkach diabetyków, a w obydwu chorobach ich obecność była powiązana z postępowaniem stanu chorobowego.

Aby przestudiować hipotezę interakcji między tymi molekułami, Yifat Miller z Ben-Gurion University w Izraelu scharkateryzował sposób, w jaki obydwie cząstki wchodzą w interakcje ze sobą, poprzez badania nad ich strukturą.

Jest to pierwsza analiza tego rodzaju.

Miller mówi: identyfikując specyficzne „gorące punkty” tych peptydów, które bardzo silnie ze sobą reagują, nasze zdanie może dostarczyć wgląd w powiązanie między Alzheimerem i cukrzycą typu 2. Uważamy, że jeżeli uda nam się zapobiec tym interakcjom dzięki nowym lekom, obniżymy ryzyko zachorowania na Alzheimera u osób z cukrzycą.

Yifat Miller współpracował z Aphrodite Kapurniotu z Technische Universität München, Freising-Weihenstephan w Niemczech. Otrzymał dofinanosowanie z programu UE Union Seventh Framework Programme (FP7/2011).

Komentarze do: Alzheimer i cukrzyca typu II: czy istnieje powiązanie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz