Szukaj

Acetaminofen zwiększa ryzyko raka krwi

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy regularnie zażywają paracetamol, ryzykują podwójnie tym, iż zachorują w efekcie na raka krwi. Osoby stosujące paracetamol, który nazywany jest również acetaminofenem, przez większość dni w tygodniu, są dwa razy bardziej narażeni na rozwinięcie się względnie rzadkiej postaci raka krwi.Normalnie, ryzyko to wynosi 1%, ale podnosi się ono do 2%, kiedy zażywamy regularnie to lekarstwo. To właśnie badacze amerykańscy doszli do takich wniosków, po bacznym obserwowaniu 65 000 osób, przez sześć lat, w Fred Hutchison Cancer Reasearch Centre w Seattle.

Jak podaje pismo Telegraph, w czasie badania, 577 osób (czyli mniej niż 1%), zachorowało na raka krwi, takiego jak chłoniak albo zespół mielodysplastyczny. Osoby te w większości oznajmiły, iż zażywały regularnie paracetamol.


W grupie uczestników, gdzie ogromna większość nie zachorowała na raka, 5% osób mówiło, iż zażywało leki przeciwbólowe rzadziej niż 4 razy na tydzień. Jednakże, w grupie pacjentów z nowotworami, ludzie ci o 9% częściej zażywali taki lek.

Aczkolwiek, na pewno inne badania będą niezbędne, aby potwierdzić te rezultaty, ponieważ niektórzy badacze stwierdzają, iż nie istnieje żaden znany mechanizm wiążący paracetamol z rakiem krwi.

Komentarze do: Acetaminofen zwiększa ryzyko raka krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz