Szukaj

Soczewki a okulary, co wybrać?

Podziel się
Komentarze9

Wiele osób, które po wizycie u lekarza okulisty otrzymują receptę, która ma skorygowac wade wzroku staje przed takim wyborem. Soczewki czy okulary? Poniższy artykuł pomoże rozwiązać ten problem i zdecydować który wybór będzie dla Ciebei lepszy. Dlaczego soczewki?

Plusy

Estetyka: okulary z pewnością można potraktować jak modny dodatek, ale soczewki są o wiele bardziej dyskretne. Niektórzy bowiem wolą być bardziej naturalnymi oraz nie zasłaniać swojej twarzy i oczu.

Strona praktyczna: soczewki kontaktowe z pewnością docenimy w czasie uprawiania sportu albo innych zajęć w plenerze. Pole widzenia jest szersze niż w przypadku okularów, ponieważ nie ma oprawek, które by przysłaniały widok, a soczewki podążają za ruchem oka. Soczewki są wyjątkowo przydatne przedstawicielom niektórych zawodów, na przykład fotografom albo chirurgom.

Estetyka albo moda: istnieją w dzisiejszych czasach kolorowe soczewki korekcyjne, które pozwalają nam zmieniać kolor naszego spojrzenia.

Minusy

Czyszczenie soczewek: trzeba je czyścić regularnie, nawet jeśli zabiera to jedynie kilka minut w ciągu dnia. Istnieją jednakże wielofunkcyjne produkty do utrzymania soczewek, które pozwalają na szybkie i łatwe czyszczenie.


Cena: niektóre soczewki - na dzień, na przykład - mogą się okazać bardzo drogie. Poza tym, soczewki są o wiele gorzej dofinansowane.

Wymienianie: trzeba również pomyśleć o regularnym wymienianiu soczewek (w zależności od typu soczewki, będzie to wymienianie na przykład codzienne albo comiesięczne).

Podrażenienia albo alergie: soczewki kontaktowe mogą wywoływać niewielkie podrażenienia oczu albo alergię na środki pielęgnujące soczewki. Poza tym, kiedy rzęsa wpadnie pod soczewkę, może to być dość bolesne.


Łzawienie: czasami oku brakuje łez, oczy czasami mogą być bardziej suche, na przykład pod koniec dnia, albo w warukach, które wysuszają oczy: pył, nikotyna, wysokość albo klimatyzacja. Należy więc zauważyć, iż istnieją także soczewki dla suchych oczu.


Dlaczego okulary?

Plusy

W przypadku problemów z oczami, okulary są bardziej przydatne i nie ma wrażenia suchego oka.

Estetyka: dzisiaj mamy każdego rodzaju okulary na rynku, które przystosowane są do każdego typu twarzy. Okulary nawet mogą być w dziesiejszych czasach bardzo modnym dodatkiem!
Strona praktyczna: okulary można szybko założyć i zdjąć, odwrotnie do soczewek (ich zdejmowanie i zakładanie wymaga trochę czasu i wprawy). Wizja pozostaje taka sama w każdym momencie dnia.

Wiek: okulary mogą być noszone już od najmłodszych lat, a także przez osoby starsze.

Minusy

Częste czyszczenie: należy je czyścić bardzo często, ponieważ okulary szybko się brudzą. Utrzymanie okularów jest jednak bardzo łatwe i szybkie. Pole widzenia jest nieco zwężone, kiedy nosimy okulary, o wiele częściej musimy obracać głową na prawo i na lewo.

Waga: nawet jeśli dziś istnieją bardzo lekkie oprawki, okulary mają jednakże swoją wagę, które wraz z upływem czasu i długim noszeniem mogą wywołać bóle nosa albo za uszami.

W przypadku niektórych dyscyplin sportowych albo zajęć na świeżym powietrzu, okulary mogą upaść i się potłuc, albo zajść mgłą, kiedy akurat pada deszcz i jest wilgotno.  W końcu, w zależności od sytuacji, idealnym rozwiązaniem jest oczywiście noszenie okularów na przemian z soczewkami.

Komentarze do: Soczewki a okulary, co wybrać? (9)

Aleczka66
Aleczka66 31-08-2018 11:33

korekcja wzroku

1

A ja jestem przeciwna i soczewkom i okularóm z tego względu ,ze bardzo utrudniają mi życie. ogólnie masakra. Dlatego ja się wybieram na badania kwalifikacyjne do kliniki optegra w Rzeszowie ;)Bardzo bym chciała mieć zabi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
bio23
bio23 29-06-2016 08:36

Soczewki lepsze od okularów

6

Jestem za soczewkami kontaktowymi, gdyż są wygodne w ogole nie czuje ze je mam na oczach, czuje sie w nich komfortowo. Kwestia dobrego doboru szkiel kontaktowych i założenia bo czasami mozna sobie zrobic krzywde.Na pocza... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Verka
Verka 20-12-2012 10:56

Laser

1

Zdecydowanie polecam laser. Raz a dobrze. Jestem 11 m-cy po korekcji laserowej w Nowym Wzroku i absolutnie komfort jest nieporównywalny z innymi metodami. Po prostu mam nowy wzrok jak za starych dobrych czasów :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Mateo
Mateo 18-05-2011 13:30

Mateo

1

Sądzę, że najlepszym wyjściem jest korekcja laserowa. Jestem dwa tygodnie po operacji i nie muszę się martwić ani o soczewki ani o okulary. Polecam ekipę z okolasera:)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze