Szukaj

Na pomoc, mam łupież!

Podziel się
Komentarze3

Masz wrażenie, że twoja owłosiona skóra dosłownie się obiera? Łupież, który opada na twoje ramiona, przeszkadza ci w życiu? Mimo że bardzo nieprzyjemne, to jednakże takie łuszczenie generalnie jest łagodne. Jednakże, zdarza się, iż łupież ujawnia istnienie jakiejś patologii i wymaga właściwego leczenia.


Łupież generalnie jest konsekwencją tego, co lekarze nazywają uczenie pityriasis capitis. Dolegliwość ta pojawia się, kiedy pewien typ grzyba zaczyna kolonizować owłosioną skórę głowy oraz zakłóca jej system odnowy komórkowej.

W rzeczywistości, tak jak to generalnie robi cała skóra, także i ta, która jest na naszej głowie, eliminuje stale komórki martwe, aby wytworzyć nowe. Pod wpływem pityriasis, proces ma tendencję do przyśpieszania. Komórki martwe sklejają się ze sobą i akumulują w postaci płytek. Rezultat: białe płatki, mało estetyczne, na twoich ramionach.

Ten typ łupieżu jest powszechny i łagodny, podkreśla pani doktor Isabelle Gallay, dermatolog z Dijon. Pocenie się, kiedy nosimy kapelusz albo czapkę, może nawet jeszcze bardziej uwidocznić to zjawisko. A jednak, istnieją rozwiązania: możesz zawsze użyć szamponu przeciwłupieżowego, ale zawsze lepiej jest poradzić się dermatologa, aby zapoznać się z zabiegami i z częstością ich stosowania w każdym indywidualnym przypadku, dodaje specjalistka.


Inne rodzaje łupieżu

W przeciwieństwie do łupieżu suchego, którego pojawienie się jest spowodowane pityriasis, niektóre typy łupieżu wynikają z infekcji, z zarażenia pasożytem albo z choroby. Tak jest przede wszystkim w przypadku egzemy owłosionej skóry głowy, łuszczycy, moli oraz liszaja obrączkowego, wylicza doktor Isabelle Gallay.


  • egzema owłosionej skóry głowy, nazywana inaczej łojotokowym zapaleniem skóry, jest infekcją tej ostatniej, wywołanej innym grzybem, nazywanym Malassezia. Kiedy proliferuje on zbyt obficie, płytki tłustej skóry, o żółtawym kolorze, zaczynają się formować. Jest to więc łupież tłusty.
  • mole są pasożytami, a dzieci mogą je złapać w szkole, zupełnie tak jak wszy, wyjaśnia doktor Gallay. Wywołują one powstawanie wielkiego zainfekowanego łupieżu, a także prowokują poważne swędzenie.
  • lokalna infekcja gronkowcem złocistym może również przypominać zarażenie molami, nawet jeśli nie jest to ten przypadek, dorzuca doktor Isabelle Gallay. To dlatego jest niezbędna jest konsultacja z dermatologiem w przypadku pojawienia się łupieżu żółtawego oraz tłustego.
  • w końcu, łupież jest chorobą autoimmunologiczną. Odpowiada ona nadmiernej aktywności układów odpornościowych organizmu. Łupież w ten sposób przedstawia nadmierną reakcję na agresję ze środowiska. Ponieważ komórki skóry odnawiają się w zbyt wielkich ilościach, powodują one zbyt duże łuszczenie się. Na owłosionej skórze zjawisko to więc manifestuje się w postaci łupieżu.

W każdym przypadku, i aby upewnić się co do typu łupieżu, który cię nęka, skonsultuj się z dermatologiem. Postawi on prawidłową diagnozę i przepisze odpowiednią terapię.

Komentarze do: Na pomoc, mam łupież! (3)

kokarda
kokarda 02-01-2014 15:49

cyklopiroksolamina

1

Ja przy łupieżu używałam Pirolam z apteki, bo zawiera działającą przeciwłupieżowo cyklopiroksolaminę. Po 4 tygodniach mycia nim głowy łupież zniknął, włosy się wzmocniły i mam od ponad roku spokój.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Kalista
Kalista 01-11-2011 20:03

łupież

1

Ja z kolei używam pianki i szamponu 2w1 Oliprox i szybko pozbyłam się problemu. Poza tym włosy nie są obciążone, ani przesuszone i podczas kuracji można normalnie układać włosy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
goxa
goxa 11-07-2011 21:13

pirolam

1

napewno warto kupić coś w aptece... łupież to choroba skóry a nie defekt kosmetyczny. ja po pirolamie miałam problem z głowy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze