Szukaj

Łysienie: w końcu skuteczne leczenie?

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy ogłosili właśnie, iż udało im się stworzyć terapię, która powoduje odrost włosów w przypadku łysienia. Z wieści tej powinni ucieszyć się mężczyźni – 70% z nich traci włosy. W dodatku nie ma na to żadnego w pełni skutecznego lekarstwa – aktualne leki mogą tylko załagodzić problem.Mowa tutaj o tzw. łysieniu androgenowym, które oznacza utratę włosów spowodowaną produkcją testosteronu, który zatyka mieszki włosowe.

U ludzi łysiejących, mieszki włosowe stają się coraz mniejsze, co powoduje, że rosnące włosy są coraz cieńsze. Trwa to do momentu, dopóki pory nie zamkną się całkowicie.

Produkty dostępne na rynku są w stanie zminimalizować to zamykanie się porów, ale nie są w stanie spowodować powstawania nowych. Jedyne rozwiązanie to implanty włosów, proces długi, bolesny i bardzo, bardzo drogi.

Jednak być może rozdanie zmieni wkrótce firma Follica, specjalizująca się w badaniach nad przyczynami łysienia. Najnowsze prace ukazały się w Nature Medicine. Naukowcy opisują w nim odkrycie molekuły kluczowej dla odrastania włosów.


Już w 2007 George Cotsarelis, współzałożyciel Follica, opublikował pracę na temat powstawania nowych mieszków włosowych po uszkodzeniu skóry u myszy.

Teraz wyjaśnia: - Wtedy myśleliśmy, że chodzi o nowe mieszki powstałe w procesie przypominającym embriogenezę. Kontynuując te badania odkryliśmy proteinę Fgf9. Jest to molekuła, która wzmaga powstawanie mieszków włosowych i okazała się ona kluczowa dla odtworzenia tychże mieszków w skórze po zabliźnieniu.

Zwiększając jej ekspresję, badacze stwierdzili, że trzykrotnie zwiększyli też powstawanie mieszków włosowych na tkankach skóry w laboratorium.

Dr Cotsarelis mówi: - W ten sposób możemy zaproponować pacjentom terapię, która polegałaby na usunięciu kilku warstw komórek skóry na czaszce i wywołaniu regeneracji naskórka. Dodanie proteiny Fgf9 spowodowałoby odrost włosów.

Już teraz w Follica trwają testy na ludziach w fazie II, a ich wstępne rezultaty pokazują, że włosy faktycznie odrastają. Po tej próbie Follica ma nadzieję, że będzie w stanie zaproponować łysiejącym panom konkretne już rozwiązania.

Komentarze do: Łysienie: w końcu skuteczne leczenie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz