Szukaj

Łysienie plackowate: przyczyny i leczenie

Podziel się
Komentarze0

Charakteryzujące się gwałtownym i niewyjaśnionym wypadaniem włosów w ściśle okeślonej strefie, łysienie plackowate intryguje i przede wszystkim – bardzo niepokoi. Czym jest ono spowodowane? Gdzie i kiedy się zatrzyma? Cofnie się spontanicznie, czy też jest ono, wręcz przeciwnie, defintywne i jesteśmy skazani na całkowitą utratę włosów?Oto rzut oka na to, co lekarze uczenie nazywają alopecia areata...

Łysienie plackowate objawia się w postaci generalnie okrągłych plam, z których znikają włosy, u pacjentów, którzy nie cierpią na żadną chorobę skórną. Owłosiona skóra głowy jest ewidentnie najbardziej tym dotknięta, ale wszystkie owłosione strefy ciała mogą być celem łysienia plackowatego.

Choroba autoimmunologiczna?


Przyczyny tej dolegliwości nie są jeszcze zbyt dobrze znane. Może chodzić o chorobę autoimmunologiczną, która ma uderzać w pacjentów genetycznie do tego predysponowanych. Regularnie również, przyczyny środowiskowe są przywoływane przez niektórych specjalistów. Choroba zakaźna, stres emocjonalny, mogą również być odpowiedzialne za łysienie plackowate. Choroba ta może również koegzystować z bielactwem, czyli chorobą skóry, charakteryzującą się pojawianiem się białych, pozbawionych pigmentu plam na skórze.


Obserwuje się również występowanie łysienia plackowatego - co jest bardzo nieoczekiwane - wraz z trachyonychią. Za tą kolejną mądrą nazwą kryją się uszkodzenia paznokci, które stają się szorstkie i mają tendencję do kruszenia się.

Łysienie plackowate może się cofnąć spontanicznie. I na odwrót - może się ono również stać przewlekłe i rozsiane.

W każdym przypadku, skonsultujcie się ze swoim lekarzem, który skieruje was do specjalisty od włosów, czyli do dermatologa. Jeśli chodzi o leczenie, polega ono generalnie na podawaniu kortykoidów. Leki te mogą być używane doustnie, w aplikacji lokalnej albo w zastrzykach.

Komentarze do: Łysienie plackowate: przyczyny i leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz