Szukaj

Strategie pamięciowe mogą pomagać osobom cierpiącym na depresję we wspominaniu dobrych doświadczeń

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania wyróżniają strategie pamięciowe, które mogą pomóc osobom cierpiącym na depresję w przypominaniu sobie codziennych pozytywnych doświadczeń. Wyniki opublikowane zostały w Clinical Psychological Science, w czasopiśmie Association for Psychological Science.Wcześniejsze badania wykazały, iż bycie zdolnym do przywołania konkretnych, szczegółowych wspomnień, które są pozytywne lub budują poczucie własnej wartości, może przyspieszyć wzbudzenie radośniejszego nastroju wśród osób z historią zaburzeń depresyjnych.

Jest to rodzaj obrazowego wspomnienia powszednich czynności, które działa kojąco na chorych.

Tim Dalgleish, badacz z Medical Research Council Cognition and Brain Sciences Unit, oraz jego współpracownicy przypuszczają, że dobrze znana metoda wykorzystywana do wzmacniania pamięci, zwana metodą lokacji, może pomóc pacjentom z depresją w łatwiejszym przypominaniu sobie pozytywnych doświadczeń.


Metoda lokacji polega na łączeniu obrazowych wspomnień z fizycznymi obiektami lub lokacjami, np. budynkami, które widzi się w drodze do pracy każdego dnia.

By przywołać wspomnienia, wszystko, co należy zrobić, to wyobrazić sobie przejście przez tę drogę.

W opisywanych badaniach poproszono osoby z zaburzeniami depresyjnymi o zaproponowanie 15 pozytywnych wspomnień.

Pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedną poproszono o użycie metody lokacji do utworzenia związków z ich wspomnieniami, zaś drugą o wykorzystanie prostej próbnej strategii polegającej na grupowaniu wspomnień w oparciu o ich podobieństwa.

W dłuższej perspektywie czasowej uczestnicy, którzy posłużyli się metodą lokacji, wykazali się znacznie lepszą skutecznością w przywoływaniu pozytywnych wspomnień.

Badacze twierdzą, iż taki powtarzany mechanizm na dłuższą metę może przysłużyć się poprawie samopoczucia osób cierpiących na depresję.

Komentarze do: Strategie pamięciowe mogą pomagać osobom cierpiącym na depresję we wspominaniu dobrych doświadczeń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz