Szukaj

Poza anoreksją i bulimią: mniej znane zaburzenia odżywiania

Przez całe dziesięciolecia, leksykon zaburzeń odżywiania miał tylko dwie główne jednostki: bulimia i anoreksja. Ale najnowsze badania pokazują, że zaburzenia te to o wiele bardziej skomplikowana sprawa niż chcielibyśmy myśleć. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku już, amerykańskie towarzystwo psychiatryczne, American Psychiatric Association, wprowadziło nową kategorię diagnostyczną: zaburzenia odżywiania EDNOS (eating disorders not otherwise specified).Kategoria ta zawiera dziesiątki podkategorii i służy opisywaniu pacjentów, którzy nie podpadają pod dokładne kryteria anoreksji i bulimii, ale w dalszym ciągu ich relacje z jedzeniem i z wizerunkiem własnego ciała odbiegają od normy. A dziś, diagnozy EDNOS znacząco przekroczyły przypadki anoreksji i bulimii. Jak mówi doktor Ovidio Bermudez, atypowe stało się typowym.

Nowe zaburzenia odżywiania: Ortoreksja

Co to jest?
Fiksacja na punkcie zdrowego i prawidłowego odżywiania.

Osoba cierpiąca na ortoreksję je jedynie organiczne produkty, eliminując wszystko, co nie jest „czyste”, jak mówi doktor Sari Shepphird, psycholog kliniczna.

W odróżnieniu od anorektyka, ortorektyk niekoniecznie myśli, że jest gruby albo ma obsjesję na punkcie schudnięcia. Niektórymi kieruje strach o zdrowie, fiksacja na punkcie pełnej kontroli, pragnienie poprawienia poczucia własnej wartości. Co ironiczne, ciężka ortoreksja prowadzi do niedożywienia.

Nowe zaburzenia odżywiania: Pregoreksja

Co to jest? Ekstremalna dieta i ćwiczenia fizyczne w okresie ciąży, aby nie przytyć od 10 do 17 kilo, które lekarze zazwyczaj zalecają.

Presja społeczna na kobiety, żeby wyglądały szczupło, nawet w okresie ciąży i tuż po porodzie, jest ogromna, mówi doktor Sari Shepphird. Ale pregoreksja wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Głodujące kobiety ciężarne są zagrożone depresją, anemią, nadciśnieniem. Płód również jest zagrożony poronieniem albo wadami wrodzonymi.

Nowe zaburzenia odżywiania: Binge Eating

Co to jest? Jest to kompulsywne przejadanie się, często pod wpływem negatywnych emocji albo stresu.


Osoba cierpiąca na binge eating konsumuje potężne ilości jedzenia w bardzo krótkim czasie, dopóki nie poczuje się niewygodnie pełna. Wiele takich osób je w tajemnicy, aby ukryć swoje zaburzenia. Wielu z nich nie ma siły, żeby przestać jeść i następnie odczuwa do siebie pogardę.

Ale w odróżnieniu do bulimii, osoby takie nie wymiotują i nie poszczą między okresami przejadania się. Nie wszyscy pacjenci są otyli, ale binge eating jest powiązane z problemami zdrowotnymi.

Nowe zaburzenia odżywiania: Anorexia Athletica

Co to jest? Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych.

Osoby takie ćwiczą o wiele więcej niż jest to wymagane dla dobrego zdrowia. Często do tego stopnia, że ich pobyty na sali gimnastycznej nie pozwalają im już normalnie pracować i prowadzić normalego życia społecznego.

Ćwicząc obsesyjnie, ludzie ci „wypłukują” z siebie nadmiar kalorii w rygorystycznej rutynie. Często, mówi doktor Sari Shepphird, osoby te są bardzo niespokojne i przerażone, kiedy nie mogą iść na siłownię z jakiegoś powodu. Są one zagrożone również depresją oraz problemami kardiologicznymi.


Nowe zaburzenia odżywiania: Drunkorexia

Co to jest? Ograniczanie jedzenia, aby zarezerwować te kalorie na kalorie pochodzące z alkoholu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu University of Missouri stwierdziło, że blisko 30% studentek przejawia zachowania drunkorektyczne. To znaczy, dziewczyny ograniczają jedzenie, aby móc więcej wypić, ale nie przytyć, albo aby upić się szybciej.

Jest to bardzo zły pomysł, mówi doktor Sari Shepphird, ponieważ dziewczyny te narażają się na zatrucia alkoholowe, na niepożądane zachowania seksualne, a także na choroby serca oraz choroby wątroby.

Co robić?

Zaburzenia odżywiania są zawsze skomplikowane i mogą objawiać się całymi miriadami symptomów, takimi jak negatywne komentarze na swój temat, gwałtowne zmiany nastroju, obsesja na punkcie gotowania (ale brak chęci zjedzenia tego, co się ugotowało).

Ale największą wskazówką pomagającą rozpoznać, że twój przyjaciel być może cierpi na zaburzenia odżywiania, jest jego ekstremalna zmiana. Kiedy twoja koleżanka lubiąca pizzę i lody nagle staje się wegetrianką, na przykład. Albo kiedy niegdyś bardzo socjalna osoba odmawia nagle wspólnego obiadu.

Jeżeli zaczyna wyglądać na to, że jedzenie kontroluje życie takiej osoby, albo fakt, że się nie mieści w parę starych spodni sprawia, że zapada depresję na cały dzień, być może jest to czas, żeby poszukać profesjonalnej pomocy, mówi doktor Sari Shepphird.

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, czy się wtrącać, zanotuj to: zaburzenia odżywiania mają największy poziom śmiertelności pośród wszystkich chorób psychicznych.

Nawet jeśli nie jesteś pewna na 100%, porozmawiaj z przyjaciółką. Zacznij od normalnych pytań, nie osądzając: czy jesteś zestresowana?, na przykład. Ważne jest, żeby wspierać, a nie atakować. Powiedz: możesz się ze mną nie zgadzać, ale muszę coś powiedzieć, ponieważ zależy mi na tobie.

Nie ma potrzeby, że dawać porady, jeżeli nie jesteś profesjonalistą, ale możesz zaproponować, że zadzwonisz w jej imieniu do specjalisty.

Komentarze do: Poza anoreksją i bulimią: mniej znane zaburzenia odżywiania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz