Szukaj

Lek znieczulający przeciwko ciężkiej depresji?

Podziel się
Komentarze0

Antydepresanty czasami nie są skuteczne w leczeniu ciężkich i opornych depresji, dlatego anestetyk izofluran oferuje nową nadzieję jako alternatywa do elektrowstrząsów. Pierwsze prace nad skutecznością tego środka znieczulającego przeprowadzono w latach 90 XX wieku w Europie.Teraz naukowcy amerykańscy powrócili do tych badań, przeprowadzając dodatkowe eksperymenty. Wyniki swoich obserwacji opublikowali w Plos One.

Elektrowstrząsy – ból i przemoc, z tym najczęściej kojarzy nam się ta terapia. Jednak wyobrażenie to ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, gdyż elektrowstrząsy to metoda terapeutyczna wysoko ceniona w psychiatrii jako skuteczna - w 55% – 90% - technika leczenia głębokiej depresji.

Co nie zmienia faktu, że wiążą się z nią skutki uboczne, takie jak zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, zaburzenia uwagi, a nawet czasowa amnezja. Dlatego też w dalszym ciągu trwają badania nad lekami antydepresyjnymi bez takich działań niepożądanych, choć od lat 90 XX wieku nie dokonano żadnego znaczącego odkrycia w tej dziedzinie.


W tym też kontekście izofluran może okazać się interesującą alternatywą, według prac, które zrealizował prof. Weeks z University of Utah.

Prof. Weeks i jego zespół przetestowali ten środek w badaniu pilotażowym, porównującym 20 pacjentów poddanych elektrowstrząsom z 8 pacjentami zażywającymi ów lek.

Badacze amerykańscy dzięki temu mogli stwierdzić, iż obydwa sposoby pozwalają na znaczącą obniżkę objawów depresyjnych.

A jednak, pacjenci po elektrowstrząsach doświadczyli zaburzeń pamięci, płynności mowy i szybkości przetwarzania informacji. Co prawda, objawy te zniknęły w ciągu 4 tygodni.

Natomiast u pacjentów, którym podano izofluran, nie stwierdzono żadnych objawów zaburzeń zdolności kognitywnych, ani w okresie tuż po terapii, ani w ciągu kolejnych 4 tygodni.

Do tej pory przeprowadzono bardzo niewiele badań nad skutecznością anestetyków w leczeniu opornej depresji. Dlatego mimo że trop izofluranu wydaje się bardzo interesujący, potrzebne są dodatkowe badania, potwierdzające wyniki uzyskane przez amerykańskich naukowców.

Komentarze do: Lek znieczulający przeciwko ciężkiej depresji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz