Szukaj

Kwasy omega-3 mogą zapobiegać depresji

Podziel się
Komentarze0

Nawet nieznaczne zwiększenie spożycia kwasów omega-3 może przez wiele miesięcy chronić przed depresją. Do takich wniosków doszła międzynarodowa grupy badaczy. Raport z ich prac został opublikowany w czasopiśmie "Biological Psychiatry".

- Według naszych badań, zwiększenie spożycia produktów obfitujących w kwasy omega-3 nawet przez okres około dwóch tygodni znacznie redukuje ryzyko zachorowania na depresję - mówi dr Carmine Pariante z londyńskiego King's College.

To nie jedyne właściwości kwasów omega-3. Według wcześniejszych badań, ich regularne spożycie wspomaga pracę serca, zmniejsza ryzyko jego chorób oraz działa przeciwzapalnie. Co więcej, kwasy omega-3 usprawniają funkcjonowanie mózgu i poprawiają samopoczucie. Badacze już wcześniej udowodnili także, że osoby, w których krwi stwierdzono niski wskaźnik kwasów omega-3, są bardziej narażene na zachorowanie na depresję.

Walka ze stanem zapalnym i depresją

Podczas ostatnich badań, lekarze chcieli sprawdzić, czy kwasy omega-3 mogą zapobiec chorobie u osób bardziej na nią narażonych. Stan zapalny w organizmie zwiększa ryzyko depresji, która może być także efektem ubocznym zażywania leków przeciwzapalnych. Lekarstwa stosowane przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C), wywołują depresję u ok. 30% pacjentów.

Lekarze poprosili o udział w badaniach 153 osoby zmagające się z WZW C. Przez dwa tygodnie ich leczenie było wspomagane dodatkowymi suplementami – zawierającymi kwasy omega-3, jak i zwykłymi środkami placebo. Przez sześć miesięcy kuracji przeciw WZW C pacjenci byli regularnie badani pod kątem depresji. Ci z pacjentów, których dietę uzupełniały kwasy omega-3, rzadziej na nią zachorowywali.

- Te badania to dowód na to, że spożycie kwasów omega-3 nie tylko wspiera leczenie depresji, ale także może chronić przed chorobą - mówi dr John Krystal.

Wpływ na kondycję psychiczną

Według wcześniej przeprowadzonych badań, kwasy omega-3 pozytywnie wpływają także na kondycję psychiczną. Osoby, które spożywają więcej ryb, szczególnie bogatych w kwasy omega-3, są mniej narażone na depresję, myśli samobójcze, a nawet wahania nastrojów.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Kwasy omega-3 mogą zapobiegać depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz