Szukaj

Komicy mają psychotyczne osobowości?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy twierdzą, że posiadanie niezwykłej struktury osobowości może być kluczem do rozbawiania innych ludzi. Badania wykazały, że komicy mają wysoki poziom psychotycznych cech osobowości.

W badaniach, których wyniki opublikowano w British Journal of Psychiatry, naukowcy analizowali komików z Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych i odkryli, że mają oni znacznie wyższy wskaźnik czterech rodzajów cech psychotycznych, w porównaniu do grupy kontrolnej, która pracuje w mniej kreatywnych zawodach.

Do tych cech psychotycznych zaliczono: skłonność do impulsywnych i antyspołecznych zachowań oraz skłonność do unikania intymności. Prowadzący badanie, Gordon Claridge z wydziału psychologii eksperymentalnej na University of Oxford, zauważa:

„Twórcze elementy potrzebne do tworzenia humoru są uderzająco podobne do tych, które charakteryzują styl poznawczy u osób z psychozami - zarówno z schizofrenią jak i z chorobą aktywną dwubiegunową.” Chociaż cechy, o których mowa są znane jako „psychotyczne”, Claridge twierdzi, że mogą one również stanowić zdrowe odpowiedniki właściwości ludzi, takie jak: ponurość, introwersja społeczna czy tendencja do myślenia lateralnego. Jak mówi:

Mimo, że sama psychoza schizofreniczna może być szkodliwa dla humoru, w łagodniejszej formie może zwiększać ludzką zdolność do dziwnych skojarzeń lub do myślenia niestandardowego.”

Dodaje: „Podobnie jest z maniakalnym myśleniem, które jest powszechne u osób z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Może ono pomóc ludziom łączyć pomysły, co tworzy nowe, oryginalne i zabawne połączenia.

Naukowcy w swoim badaniu ujęli 523 komików - 404 mężczyzn i 119 kobiet, których poprosili o wypełnienie kwestionariusza on-line, przeznaczonego do mierzenia cech psychotycznych u zdrowych ludzi.

Cechy, których doszukiwano się w badaniu to: "niezwykłe doświadczenia", takie jak wiara w telepatię i paranormalne zdarzenia, "dezorganizacja poznawcza", jak chociażby trudności w skupieniu myśli, "introwertywna anhedonia" - zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności społecznej i fizycznej oraz "impulsywna niezgodność", oznaczające tendencję do zachowań antyspołecznych. Ten sam kwestionariusz, jako grupa kontrolna, wypełniło 364 aktorów - którzy również występują przed publicznością. Wyniki aktorów i komików zostały porównane z ogólną grupą 831 osób, które nie wykonują kreatywnych zawodów.

Naukowcy odkryli, że komicy wykazują znacznie wyższy wskaźnik wszystkich czterech typów psychotycznej osobowości. Najbardziej uderzające były ich wysokie wyniki dla impulsywnej niezgodności i introwertywnych cech osobowości. Aktorzy mieli wyższe od ogółu wskaźniki trzech typów - nie wykazali wysokiego poziom introwertycznych cech osobowości.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Komicy mają psychotyczne osobowości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz