Szukaj

Diagnoza zdrowia psychicznego Polaków według raportu EZOP-Konferencja prasowa

Podziel się
Komentarze0

Z badań EZOP zrealizowanych na próbie 10 000 respondentów w wieku 18-64 lat wynika, że co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczał w swoim życiu zaburzeń psychicznych.


Aż 12 % Polaków doświadczyło zaburzeń związanych z alkoholem, ich liczbę można szacować na 3 mln., z czego uzależnieni stanowią ponad 600 tysięcy. Blisko 10% mieszkańców Polski (2,5 mln. ludzi), cierpiało na zaburzenia lękowe w tym fobie specyficzne, prawie milion Polaków cierpiało na zaburzenia afektywne (depresja, dystymia, mania).

Po raz pierwszy w Polsce, na tak dużej próbie, oszacowano nie tylko rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych, ale także kondycje psychiczną Polaków, rozpowszechnienie wielu objawów, które same w sobie nie pozwalają na diagnozę, ale obniżają jakość życia i mogą zwiastować pojawienie się zaburzeń.

Diagnoza zdrowia psychicznego Polaków według raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) – konferencja prasowa 12.10.2012r. godz. 12.00, NIZP-PZH, ul. Chocimska 24, Warszawa, aula 307, III piętro.


Zapraszamy na konferencję prasową, na której podamy, jakie jest rzeczywiste rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych w Polsce:

1. Jaka była historia badania EZOP?  - dr Jacek Moskalewicz (socjolog), Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa.

2. Jak wyglądał przebieg badania i dobór respondentów? – prof. Bogdan Wojtyniak (biostatystyk, epidemiolog), NIZP-PZH, Warszawa.

3. Jak wygląda kondycja zdrowia psychicznego Polaków? – prof. Jacek Wciórka (psychiatra), Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa.

4. Jakich zaburzeń psychiatrycznych najczęściej doświadczają Polacy? – prof. Andrzej Kiejna (psychiatra), Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

5. Jak wygląda sytuacja uzależnień w Polsce (alkohol, tytoń, narkotyki)? – dr Grażyna Świątkiewicz (psycholog), dr Jacek Moskalewicz (socjolog), Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa.

6. Jaka jest percepcja zaburzeń psychicznych w Polsce? prof. Jacek Wciórka (psychiatra), Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa.

Komentarze do: Diagnoza zdrowia psychicznego Polaków według raportu EZOP-Konferencja prasowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz