Szukaj

Depresja może podnosić ryzyko udaru mózgu

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w Stroke: Journal of the American Heart Association, pokazuje, jak bardzo ważne jest zdrowie umysłowe dla zdrowia ciała. Okazuje się, że u kobiet w średnim wieku depresja podwaja ryzyko wystąpienia udaru mózgu.Dr Caroline Jackson, autorka badania z University of Queensland w Australii, mówi: - Lekarze powinni zwracać uwagę na zdrowie umysłowe swoich pacjentek. Powinni być świadomi, czym grozi depresja na dłuższą metę.

W badaniu udział wzięło ponad 10 000 kobiet w wieku od 47 do 52 lat, które obserwowano przez 12 lat. Spośród nich, 24% pań miało depresję, a 177 doświadczyło udaru mózgu po raz pierwszy w okresie badania.


Naukowcy wyliczyli, że depresja oznaczała 2,4 razy większe ryzyko udaru mózgu, w porównaniu do kobiet bez tej choroby psychicznej. Kiedy wzięli pod uwagę inne czynniki ryzyka udaru, w dalszym ciągu zagrożenie to było 1,9 razy większe.

Podobne badanie, przeprowadzone z udziałem 80 000 pań w wieku średnio 66 lat, pokazało, że depresja podnosi ryzyko udaru aż o 30%. To badanie wykazało też potencjalną rolę terapii antydepresantami w udarze mózgu.

Okazało się bowiem, że kobiety z depresją, leczone tymi lekami, były o 40% bardziej zagrożone udarem. Powiązania te mogą być dwukierunkowe, albowiem jeszcze inne badanie wykazało, że pacjenci, którzy przeżyli udar mózgu, są również bardziej zagrożeni rozwojem depresji w życiu późniejszym.

Komentarze do: Depresja może podnosić ryzyko udaru mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz