Szukaj

Ciekawy intelektualny nawyk, związany z depresją

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że osoby cierpiące na depresję, związani są nieświadomie z nawykami, które uniemożliwiają im odczuwanie pozytywnych emocji w codziennym życiu.

Nowe badania, przeprowadzone przez KU Leuven, ukazały osoby w depresji (ochotniczkami były kobiety krótko po porodzie), które doświadczały normalnych, pozytywnych emocji. Jednak, kiedy je poczuły, były zaskoczone. Okazuje się, że tłumienie pozytywnych emocji, może odgrywać kluczową rolę w rozwoju depresji.  Profesor Filip Raues, prowadził pierwsze badanie, które miało wykazać, czy tłumienie pozytywów odgrywa rolę w procesie depresyjnym. Żeby poznać wynik, Raes zbadał kobiety, które były w ciąży, a także po porodzie. Ankiety dotyczyły kobiet między 24 a 36 tygodniem ciąży, co pozwalało ustalić, czy matki miały objawy depresji, ale także określić ich reakcję na pozytywne i negatywne emocje. Ponownie poproszono je o wypełnienie ankiet 12 i 24 tygodnie po porodzie.

Wyniki wskazywały, że u ok. 8% matek, wystąpiły objawy wskazujące na depresję, a tłumienie pozytywnych emocji, wydawało się istotnym aspektem w przewidywaniu jej występowania.

Wiele osób często charakteryzuje depresję, jako przeciążenie negatywnymi emocjami i odczuciami, ale ważne jest, żeby pamiętać, że równie ważną rzeczą jest brak tych pozytywnych. W rzeczywistości ich brak może się okazać najistotniejszy. Badacze są zgodni, że depresja jest w dużej mierze spowodowana tłumieniem pozytywnych uczuć, które pojawiają się naturalnie w ciągu dnia.

Autosabotaż

Dla przykładu, często, gdy dzieje się coś dobrego u ludzi z depresją, mogą pojawić się myśli takie, jak:

  • To za chwilę pryśnie. Tylko czekaj i patrz.
  • Nie zasługuję na szczęście.
  • Oszukuję się, jeśli udam, że czuję szczęście.

Innymi słowy, kiedy zaczynają czuć się dobrze, tłumaczą sobie, że powinni czuć się źle. Można więc powiedzieć, że w dużej mierze jest to proces podświadomy. To głębsze uczucie tego, co przydarza się tej osobie, niż fakt, że czyni to sobie sama.

Zaskakującym kontrastem było odkrycie badaczy, że tendencja do opierania się na negatywnych emocjach nie koreluje z rozwojem depresji poporodowej. Innymi słowy, tłumienie pozytywnych emocji może być przyczyną pojawienia się depresji. Więc (po części) możemy zdefiniować depresję jako wynik braku pozytywów, a nadmiarowym opieraniu się na negatywach. Jeśli blokujemy coś, co jest dodatnie, pozostaje nam jedynie ujemne.

Nauka tolerowania szczęścia

Nathaniel Branden nazwał ten fenomen „niepokojem szczęścia”: Kiedy szczęście jest ci obce, nie ufasz mu. Więc kiedy zaczynasz odczuwać pozytywne emocje, które mogą prowadzić do jeszcze większego szczęścia, tendencyjnie odrzucasz je, na rzecz znanych emocji (negatywnych). Jeśli uświadomisz sobie czym jest autosabotaż i psychologiczne przywiązanie do negatywów, zobaczysz sens życia na świecie.

Opracowała: Agata Sugak

Komentarze do: Ciekawy intelektualny nawyk, związany z depresją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz