Szukaj

Chorzy na autyzm mogą mieć problemy w pracy. Pomogą im aplikacje na iPoda

Osoby z autyzmem mogą mieć problemy w pracy. Często o czymś zapominają, popełniają błędy, przez co są narażone na zwolnienia i bezrobocie. Jednak naukowcy z Virginia Commonwealth University w Richmond znaleźli sposób jak im pomóc. Dzięki aplikacjom w urządzeniu Apple iPod Touch, osoby z autyzmem mogą być pełnowartościowymi pracownikami.iPod jest swego rodzaju asystentem, który przypomina, że jakaś czynność jest jeszcze nie wykonana lub pracownik o czymś zapomniał.

- Aplikacje będące podporą w miejscu pracy są dla ludzi z autyzmem bezwzględnie konieczne, by mogli znaleźć dobrą pracę i wykonywać ją z powodzeniem – mówi Tony Gentry z Department of Occupal Therapy (Wydział Terapii Zajęciowej) na Virginia Commonwealth University, główny autor badań.

– Chorzy na autyzm często posiadają poszukiwane przez pracodawców mocne i cenne strony, takie jak zdolność logicznego myślenia, umiejętności matematyczne, wyjątkową umiejętność obsługi komputera czy pamięć fotograficzną – dodaje.

Badania polegały na rozdaniu iPodów osobom z autyzmem i przydzieleniu im terapeuty, który w oparciu o wiedzę na temat błędów, które może popełniać jego podopieczny, odpowiednio go zaprogramuje.

Jeden z badanych, Jeffrey, pracował w restauracji fast-food i miał problemy z przechodzeniem od jednego zadania do drugiego, a także nie pamiętał wielu czynności związanych z odnajdywaniem przypraw i czyszczeniem łazienki. Kiedy czegoś nie zrobił lub o czymś zapomniał, iPod rejestrował to i odzywał się w nim brzęczek. W ten sposób Jeffrey miał pewność, że wszystko zrobił jak należy.

Grace, 60-letnia kobieta z autyzmem, łagodnym porażeniem mózgowym i padaczką ma problemy z dojazdem do pracy, chociaż korzysta ze specjalnych autobusów. Kiedy autobus się spóźnia, Grace martwi się, że ją ominął i wychodzi sprawdzać za róg czy już nadjeżdża, zostawiając swoją torebkę na ławce. Gdy wsiada później do autobusu, często o torebce zapomina. Przypomina jej o niej specjalny brzęczek w iPodzie, dzięki któremu Grace może wrócić po torebkę.

iPod jest jej bardzo potrzebny również w pracy. Po 6 miesiącach pracy z tym sprzętem jej kierownik stwierdził, że Grace pracuje sprawnie i niezależnie.

Apple iPod Touch jest już zgłoszony w szpitalu w Amsterdamie (Holandia), jako narzędzie rehabilitacji dla osób z autyzmem.

Komentarze do: Chorzy na autyzm mogą mieć problemy w pracy. Pomogą im aplikacje na iPoda

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz