Szukaj

Będzie nowy antydepresant?

Badanie prowadzone nad stresem i hormonami stresu, które redukują liczbę nowych komórek w mózgu, być może przyczyni się do opracowania nowego silniejszego leku antydepresyjnego. Prace ukazały się w Proceedings of the National Academy of Sciences.Naukowcy wyjaśniają: - Redukcja komórek w mózgu, do której dochodzi pod wpływem hormonów stresu, jest powiązana z depresją. Udało nam się zidentyfikować proteinę, która jest odpowiedzialna za ten długoterminowy skutek działania stresu na komórki.

Co więcej, badacze także wypróbowali eksperymentalny składnik, który zablokował ten skutek, co oznacza, że istnieje sposób na opracowanie nowych antydepresantów.

Ciężka depresja dotyka ok. 20% ludzi w jakimś punkcie życia. WHO ocenia, że do 2020 depresja będzie takim samym problemem zdrowia publicznego co choroby serca.

Leczenie depresji polega na zażywaniu leków i doradztwie. Na rynku jest dostępnych wiele różnych typu antydepresantów (np. Prozac, Seroxat), ale ok. 50% pacjentów pozostaje opornych na ich działanie. Producenci leków zaś mają problemy z opracowaniem nowej generacji skutecznych farmaceutyków.


Depresja jest związana ze zmianami w procesie zwanym neurogenezą, który oznacza, że dorosły mózg jest w stanie produkować nowe komórki.

Na poziomie molekularnym stres zwiększa poziomy hormonu zwanego kortyzolem. Kortyzol oddziałuje zaś na receptor zwany receptorem glukokortykoidowym. Ale dokładny mechanizm tych interakcji pozostawał nieznany.

Zespół z King's College London's Institute of Psychiatry, pod kierownictwem Carmine Pariante, badał komórki macierzyste hipokampu, które są źródłem nowych komórek ludzkiego mózgu. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, który miał na celu sprawdzenie działania kortyzolu na neurogenezę i odkryli, że udział w całym procesie bierze też proteina SGK1. 

Pod wpływem działania kortyzolu, rosły poziomy proteiny SGK1, które z kolei przedłużały szkodliwe działanie tego hormonu na neurogenezę.

Następnie naukowcy przetestowali składnik, o którym wiadomo, że hamuje SGK1. Okazało się, że eksperymentalny lek zablokował negatywne działanie hormonu stresu, zwiększając produkcję nowych komórek mózgu.

Rezultaty te potwierdzono w testach na zwierzętach oraz na próbkach krwi pobranych od ludzi cierpiących na depresję.

Komentarze do: Będzie nowy antydepresant?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz