Szukaj

Mężczyźni ze zmutowanym genem BRCA1 mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni, którzy posiadają zmutowany gen BRCA1 mają cztery razy większą szansę na zachorowanie na raka prostaty niż inni mężczyźni - twierdzą naukowcy z Institute of Cancer Research oraz Royal Marsden NHS Foundation Trust w najnowszym raporcie w British Cancer Journal. Zmutowany BRCA1 jest diagnozowany u osób, w których rodzinach wykryto nie tylko raka piersi, ale i raka jajnika. Autorzy tego odkrycia jednak mają nadzieję, że może ono mieć pozytywny wpływ na diagnozę i procedury leczenia pacjentów z rakiem prostaty. U pacjentów, gdzie zmutowany gen BRCA1 został wykryty wcześnie, lekarze będą w stanie monitorować jego stan ewolucji od młodości, co może pomóc w jego leczeniu.W Wielkiej Brytanii, ponad 50% przypadków raka prostaty jest wykrywanych u mężczyzn po 70 roku życia, co sprawia, że wiek ten to granica podwyższonego ryzyka. Jednakże, podczas tych badań, gdzie 913 mężczyzn przeszło badania przesiewowe, u 75% z nich którzy posiadali gen BRCA1 wcześniej zdiagnozowano raka prostaty przed 64 rokiem życia. Jasno to wskazuje, że obecność złego genu może służyć jako wczesne ostrzeżenie dla osób z większym ryzykiem na rozwój tej choroby w młodości

W przeciągu roku rak prostaty jest wykrywany o 37.000 osób, zaś liczba zgonów oscyluje w okolicach 10.000. Jest to najczęściej występujący rak u mężczyzn, znacznie częściej niż np. rak płuc. Autorzy tych badań chcą pokazać, że niska świadomość społeczna odnośnie zagrożeń raka płuc powoduje aż tak dużą śmiertelność. Dodają też, że poprzednie badania wykazały, że 70% dorosłych mężczyzn nie ma pojęcia na temat raka prostaty, jego objawów i symptomów, a większa świadomość może uratować setki żyć rocznie.


Emma Malcolm, dyrektor zarządzający tą akcją, wyjaśnia: Wczesne wykrycie raka prostaty może bardzo zwiększyć szansę udanego leczenia, jednakże na dzień dzisiejszy nie ma na to efektywnej metody. Od dłuższego czasu wiedzieliśmy o powiązaniu raka piersi z rakiem prostaty, zaś te badania potwierdzają, że posiadanie genu BRCA1 zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Gdy badania genetyczne staną się łatwiejsze, szybsze i tańsze, będziemy w stanie zidentyfikować mężczyzn z większym ryzykiem zachorowania na raka prostaty i obserwować ich od młodości.

Profesor Ros Eeles, dodaje: Do teraz były wątpliwości czy mutacje w genie BRCA1 mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Badania wykazały, że mężczyźni z rakiem prostaty mają minimalne szanse na modyfikację tego genu, zaś mężczyźni z tą modyfikacją mają ok. czterokrotnie większe ryzyko na rozwój tej choroby. To daje nam ok. 9% większe ryzyko na zachorowanie na raka prostaty w wieku 65 lat. Najważniejszą rzeczą w tych wynikach jest fakt, że istnieją leki, które mogą wykryć poszczególne symptomy BRCA1, mam nadzieją, że dzięki nim będziemy mieli możliwość wprowadzenia tychże leków na rynek.

Kierownik informacji naukowej w Cancer Research UK, Josephine Querido, twierdzi: Podejrzewaliśmy, że mężczyźni z wadliwym genem BRCA1, mają większe szanse na zachorowanie na raka prostaty, a badania te pokazują jak bardzo jest większe. Mam nadzieję, że pomoże to lekarzom znaleźć najlepszą metodę do monitorowania tych mężczyzn i wybrania prawidłowej metody leczenia dla nich. Badania takie jak to dają nowe możliwości dla ochrony, diagnozy i leczenia tej choroby.

Komentarze do: Mężczyźni ze zmutowanym genem BRCA1 mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz