Szukaj

Życie to maraton. Nie daj się wyprzedzić rakowi…

Podziel się
Komentarze0

Wykonaj bezpłatny test BRCA1!Jeśli chorowałaś lub chorujesz na nowotwór jajnika lub piersi i choroby te dotknęły również Twoje bliskie krewne, weź udział w profilaktycznej akcji Scanmed – bezpłatnie wykonaj test BRCA1.

Akcja odbędzie się w dniach 27 maja - 6 czerwca w Szpitalu św. Rafała w Krakowie. Partnerem akcji jest laboratorium genetyczne Oncogene Diagnostics.

Kobiety z mutacją genu BRCA1 zaliczają się do grupy wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu piersi – ryzyko zachorowania w ciągu całego życia wynosi od 26% do 85% oraz raka jajnika – zagrożenie chorobą stanowi 16% - 63%. Choroby te stają się poważnym zagrożeniem dla kobiet, których bliskie krewne: mama, babcia, ciocia, siostra, chorowały lub chorują na nowotwór piersi albo jajnika.

W Szpitalu św. Rafała w Krakowie kobiety, które chorowały na nowotwór jajnika albo piersi i choroby te dotknęły ich bliskie osoby, mogą wykonać bezpłatnie test BRCA1. Test wykonywany z krwi ma na celu przebadanie całego genu BRCA1, a poddanie się temu testowi umożliwi ustalenie genetycznej przyczyny rodzinnego występowania choroby nowotworowej oraz sprawdzenie wykrytej mutacji u pozostałych członków rodziny.

Przygotowywany test pozwoli na precyzyjne określenie pakietu mutacji występujących w genie BRCA, które są charakterystyczne dla populacji Polski Południowej. Istniejące testy wykrywające najczęstsze mutacje w tym genie, nie uwzględniają wielu jego uszkodzeń pojawiających się w lokalnej populacji, tym samym nie są w stanie wykryć zagrożenia u pewnej, wcale nie tak małej, grupy badanych. Opracowywany przez nas test pozwoli wypełnić tę „lukę”, zwiększając możliwości diagnostyczne wykrycia dziedzicznych obciążeń u wszystkich badanych - podkreśla dr hab. med. Piotr Pierzchalski z laboratorium Oncogene Diagnostics.


Bezpłatny test można będzie wykonać w Szpitalu św. Rafała przy ul. Bochenka 12 w Krakowie w dniach 27 maja - 6 czerwca. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod numerem: 12 629 88 00. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Kwalifikacja do bezpłatnego testu BRCA1 odbywać się będzie na podstawie przygotowanej ankiety dla Pacjentek zagrożonych dziedzicznym rakiem piersi lub jajnika oraz dokumentacji medycznej potwierdzającej wystąpienie u Pacjentki danego rodzaju raka.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u Polek – każdego roku odnotowuje się ok. 14 tysięcy nowych zachorowań! Nowotwór stanowi drugą co do częstości przyczynę śmierci spowodowaną wystąpieniem raka u kobiet! Nowotwór jajników z kolei to „cichy zabójca”. Nie występuje tak często, jak rak piersi, jednak ma nietypowe objawy, które bardzo często są bagatelizowane - np. bóle krzyża, nieregularne miesiączki, ból w miednicy, czy zaparcia, niestrawność.

Wśród licznych czynników ryzyka rozwoju raka piersi oraz jajnika występują mutacje genetyczne w genie BRCA1, który stanowi dziedziczną predyspozycję do rozwoju raka piersi i jajników. Jako chirurg onkolog z długoletnim stażem pracy oraz bogatym doświadczeniem, zachęcam do badań genetycznych. Przypominając jedocześnie o tej bardziej konwencjonalnej profilaktyce, czyli zalecanych badaniach: mammografii, USG piersi, cytologii oraz innych, które pozwalają na ocenę stanu zdrowia kobiety
-   mówi prof. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala św. Rafała.

Test, któremu mają możliwość poddać się Pacjentki Scanmed jest innowacyjny na skalę kraju. Pozwoli on wyłonić osoby obciążone rodzinnie mutacjami w genie BRCA1 w celu wdrożenia profilaktyki, w tym przebadania ich krewnych pod kątem nosicielstwa mutacji i przekazania ich pod opiekę onkologicznych poradni genetycznych.

Komentarze do: Życie to maraton. Nie daj się wyprzedzić rakowi…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz