Szukaj

Zapalenia, zakażenia, wrzody – jak im zapobiegać?

Podziel się
Komentarze1

Kontrola strefy intymnej kobiet wymaga ogromnej uwagi. Czasami ciężko odróżnić, czy pewne objawy są oznaką zdrowego funkcjonowania pochwy, czy wręcz przeciwnie – jej choroby. Oznaką stanu zapalnego jest specyficzna barwa upławów (żółta, zielona, brunatna czy zabarwioną krwią), intensywna woń czy dolegliwości jak swędzenie czy pieczenie.

Zapalenia, zakażenia, wrzody – jak im zapobiegać?

Jego przyczyną mogą być bakterie, grzyby, rzęsistki lub zarazki bakteriopodobne. Niektóre z nich są przenoszone drogą płciową – nie tylko podczas kontaktu seksualnego, ale również w basenie czy saunie.

Aby w pochwie panowała równowaga, musi się w niej utrzymywać kwaśny odczyn, za który odpowiada kwas mlekowy, wytwarzany przez bakterie zwane pałeczkami Döderleina. Jeśli ten stan zostaje zaburzony, zawartość kwasu zmniejsza się i może wówczas dojść do powstania stanu zapalnego. Jest wiele czynników, które to powodują.

Ogranicz leki

Po pierwsze, na stan dysfunkcyjny  pochwy mają wpływ środki farmakologiczne. Antybiotyki niszczą jej florę bakteryjną i zakłócają równowagę mikrobiologiczną - powodują, że bakterie nadmiernie się rozmnażają. Antykoncepcja hormonalna także ma negatywny wpływ na stan pochwy – jest znacznie mniej nawilżona niż wtedy, kiedy się jej nie stosuje. Z podobnym problemem borykają się kobiety, przechodzące chemioterapię, bo taki skutek uboczny mają leki cytostatyczne, które się w niej stosuje.


Nie przesadzaj z kosmetykami

Zaskakującym może okazać się fakt, że równowagę strefy intymnej może zaburzyć... jej nadmierna higiena. Rozsądne korzystanie z dezodorantów intymnych może pomóc zwalczyć objawy stanów zapalnych, ale ich nadużywanie jedynie je pogłębia. Podobnie sprawa wygląda z irygacją pochwy. Lekarze uważają, że zabieg ten nie jest szkodliwy, a stwierdzenie, że wypłukanie pochwy prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia grzybicy i zniszczenia flory bakteryjnej jest nieprawdziwe.  Jednakże, w wypadku osób o bardzo delikatnej skórze, płyny, które się do niej stosuje, mogą mieć podrażniające właściwości.

Żyj zdrowo

Jak na wiele innych chorób, na infekcje intymne mają wpływ czynniki psychiczne. Życie w presji psychicznej i stresie oraz zbyt krótki czas snu to dodatkowy czynnik, który wpływa na stan twojego zdrowia intymnego. 

Autor:

Weronika Fryben

Komentarze do: Zapalenia, zakażenia, wrzody – jak im zapobiegać? (1)

otylka
otylka 07-05-2013 10:47

pomocne probiotyki

1

w zapobieganiu infekcjom intymnym bardzo pomagają probiotyki. ja stosuję ... doustny przede wszystkim gdy biorę antybiotyk by uniknąc grzybicy, oraz na wyjazdach.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze