Szukaj

Wysokie ciśnienie krwi kobiety bardziej niebezpieczne

Podziel się
Komentarze0

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi znane jest jako "cichy zabójca". Nowe badania sugerują, że kobiety z wysokim ciśnieniem krwi narażone są na większe ryzyko chorób naczyniowych niż w przypadku mężczyzn. Owa nowinka skłoniła naukowców do zalecania różnych zabiegów u kobiet. Badanie opublikowane w Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease przeprowadzone zostało przez naukowców z Wake Forest Baptist Medical Cente w Północnej Karolinie.

Według Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych) około 1 na 3 dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma podniesione ciśnienie krwi, co jest jedną z głównych przyczyn śmierci - choroby serca i udaru mózgu.

W ostatnim badaniu, naukowcy odkryli znaczące różnice w mechanizmie, które powodują wysokie ciśnienie krwi u kobiet, w porównaniu z mężczyznami.

"Jest to pierwsze takie badanie, które uważa płeć jako element doboru leków hipotensyjnych (przeciwnadciśnieniowych) lub wybór konkretnego leku na różnych czynnikach stanowiących o wysokości ciśnienia krwi," mówi Dr Carlos Ferrario, główny autor i profesor chirurgii w Wake Forest Baptist.

Dr Ferriario uważa również, że tradycyjnie środowisko medyczne uważało, że wysokie ciśnienie krwi było takie sam dla obu płci, i tym samym leczenie oparte było na tej idei. By ujrzeć potencjalne różnice, chirurg i jego zespół zbadał 100 kobiet i mężczyzn z nieleczonym wysokim ciśnieniem, osoby te miały 53 lata i więcej. Dodatkowe badania wykazały, że nie mieli oni innych poważnych chorób. Badania te mierzą siłę obiegu krwi, zwaną właściwościami hemodynamicznymi, jak również profil hormonalnych mechanizmów stojących za rozwojem nadciśnienia tętniczego u mężczyzn i kobiet.

Wykazano, że w porównaniu z mężczyznami, którzy mieli ten sam poziom wysokiego ciśnienia krwi, kobiety miały o 30-40% więcej problemów z chorobą naczyniową.

Badacze zaobserwowali również fizjologiczne różnice układów krążenia systemów kobiet, które obejmowały poziomy i rodzaje hormonów biorących udział w regulacji ciśnienia krwi. Zespół twierdzi, że te czynniki mogą wpływać na nasilenie i częstość chorób serca.

"Nasze wyniki badań wskazują na potrzebę lepszego zrozumienia podstaw żeńskiej specyfiki procesów nadciśnienia by dostosować optymalne leczenie dla tej potrzebującej ludności." – Komentuje Dr Ferriario. Sugeruje on, że potrzebne są nowe protokoły w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u kobiet, a jego zespół dodaje, że stan może wymagać leczenia wcześniej i bardziej agresywnie niż u mężczyzn.

Według badania, w ciągu ostatnich 20-30 lat, nastąpił znaczny spadek śmiertelności sercowo-naczyniowych u mężczyzn. Jednakże ta sama statystyka nie dotyczy kobiet. Choroba serca jest najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet.

Centers for Disease Control and Prevention zaleca pewien wzorzec życia w celu zmniejszenia ryzyka podwyższonego ciśnienia krwi i chorób serca. Należą do niego:

  • zdrowej diety,
  • utrzymywanie zdrowej wagi,
  • aktywność fizyczna,
  • niepalenie,
  • ograniczenie spożycia alkoholu.

Autor: Magda Strzykalska

Komentarze do: Wysokie ciśnienie krwi kobiety bardziej niebezpieczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz