Szukaj

Wahania nastroju podczas menopauzy

Podziel się
Komentarze0

Menopauza to okres w życiu kobiety w którym następują zmiany nie tylko fizyczne ale również psychiczne. Kobiety wchodzą w okres przekwitania między 45 a 55 rokiem życia. Wszystko to co dzieje się w organizmie kobiet zaczyna definiować jej kobiecość na nowo.Psychologiczne objawy menopauzy:


  • Uderzenie gorąca,
  • Bezsenność,
  • Zmiany nastrojów,
  • Depresja,
  • Obniżenie nastroju,
  • Pobudzenie ruchowe,
  • Kłopoty ze skupieniem uwagi,

Jak radzić sobie z menopauzą?

Menopauza to trudny czas dla kobiet, gdyż muszą poradzić sobie nie tylko ze zmianami fizycznymi ale również z zaburzeniami psychicznymi. Nie należy jednak martwić się na zapas, gdyż podejmując odpowiednie kroki można załagodzić wszelkie niedyspozycje i dolegliwości.

Zacznij od poinformowania swoich najbliższych o problemach, które ci dokuczają. Zrozumienie i życzliwość, jaką otrzymasz od bliskich osób może okazać się niezastąpiona. Najważniejsze, żebyś nie zapominała, że wahanie nastroju minie wraz z unormowaniem się poziomu hormonów w organizmie. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość i zastosować środki, które pomogą Ci przejść przez te trudne chwile.


Jeżeli nie chcesz sięgać od razu po środki farmakologiczne możesz wspomagać się roślinnymi preparatami leczniczymi. Melisa, dziurawiec, owies czy chmiel uspokajają i pomagają w zachowaniu równowagi psychicznej. Ponadto nie zapominaj o odpowiedniej diecie. Powinna być łatwostrawna i bogata w warzywa oraz owoce. Twój organizm musi mieć regularnie dostarczaną porcję witamin (nie zapominaj także o wapniu, lecytynie), która go wzmocni i zapewni prawidłowe funkcjonowanie.

Wiele pań podczas klimakterium zapomina o ruchu fizycznym, co niestety nie wpływa dobrze na ich samopoczucie. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie, wpływa na wygląd skóry a także ogólny stan zdrowia. Pozytywne zmęczenie jakie daje nam sport uwalnia endorfiny, które są odpowiedzialne za lepsze samopoczucie. Dlatego podczas menopauzy kobiety powinny zapisać się na aerobik, biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Bez  względu na rodzaj aktywności fizycznej pamiętajmy, że wpłynie ona pozytywnie na nasz umysł oraz ciało.

Hormonalna Terapia Zastępcza

Hormonalna Terapia Zastępcza to metoda przywracająca właściwy poziom hormonów we krwi kobiety. Prowadzeniem takiej terapii zajmują się lekarze ginekolodzy, jej systematyczne przyjmowanie przynosi poprawę jakości życia. Zapobiega ona powstawaniu osteoporozy, znosi objawy uderzenia gorąca, potów nocnych oraz bezsenności. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem i zastanowić czy przyjęcie HTZ nie jest dobrym rozwiązaniem.

Komentarze do: Wahania nastroju podczas menopauzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz