Szukaj

Spożywanie alkoholu przez kobiety po menopauzie zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy

Podziel się
Komentarze0

Kości kobiet po menopauzie są coraz słabsze i bardziej podatne na złamania spowodowane upadkiem (często jest to złamanie szyjki kości udowej), co medycyna nazywa osteoporozą. Przyczyną osłabienia kości jest brak równowagi pomiędzy rozpuszczeniem się starej tkanki kostnej a pojawieniem nowej. Proces występuje również u mężczyzn.U kobiet po menopauzie proces rozpuszczania się starej tkanki kostnej przebiega zazwyczaj bezproblemowo, jednak nowe tkanki kostne często pojawiają się nieprawidłowo, co może doprowadzić do małej gęstości kości.

W badaniach epidemiologicznych w leczeniu osteoporozy poleca się witaminę D, wapń i różne leki. Najnowsze badania wykazały, że zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby sprzyja również umiarkowane picie alkoholu.

Badania przeprowadzono na 40 kobietach po 56 roku życia. Polegały one na codziennym spożywaniu 19 g alkoholu, potem celowym przerwaniu badań na pewien okres, następnie na ponownym wznowieniu.


Okazało się, że alkohol zmniejszył resorpcję kości, co zmniejszyło ryzyko wystąpienia osteoporozy. Kiedy kobiety odstawiły alkohol, liczba markerów obrotu kostnego zaczęła rosnąć, zwiększając ryzyko pojawienia się osteoporozy.

Gdy znowu zaczęły spożywać alkohol, liczba markerów ponownie zaczęła spadać. Wniosek: alkohol zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Menopause”.

Oceną badań zajęło się Międzynarodowe Forum Naukowe Badań Alkoholu. Stwierdzono, że badania zostały dobrze wykonane i uznano je za innowacyjne.

Zastanawiano się również jaki wpływ może mieć alkohol na metabolizm kostny po dłuższym (niż przeprowadzonym w badaniach) okresie spożywania.

Uczestnicy forum uznali, że kobiety po menopauzie, umiarkowanie pijące alkohol, są mniej narażone na załamania kości niż te, które alkoholu nie spożywają.

Komentarze do: Spożywanie alkoholu przez kobiety po menopauzie zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz