Szukaj

Rak płuc u kobiet: potrzebne są dodatkowe badania

Podziel się
Komentarze1

Zachorowalność na raka płuc u kobiet ocenia się na 516 000 pań na całym świecie, z czego 70 000 żyje w Europie, a 100 000 w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory nowotwory płuc pojawiające się u kobiet były leczone w ten sam sposób, co nowotwory płuc u mężczyzn.Aczkolwiek wiele badań podkreśliło istniejące różnice między tym typem raka u pań i u panów.

Badacze z University of Toulouse III we Francji postawili sobie za cel porównanie cech charakterystycznych nowotworów płuc u kobiet palących i kobiet nigdy niepalących, pod kątem klinicznym, biologicznym i patologicznym.

Obserwacjami objęli w sumie 140 pań, w tym 77 byłych lub bieżących palaczek oraz 63 niepalących, wszystkie z rakiem płuc.


Badanie zostało opublikowane w lipcowym wydaniu Journal of Thoracic Oncology.

Naukowcy podsumowują w nim: - Rak płuc u kobiet niepalących częściej jest związany z mutacjami EGFR oraz nadekspresją receptorów estrogenowych ER.

Badacze zaobserwowali różnice w genetycznych zmianach u kobiet w zależności od statusu nikotynizmu: 50,5% niepalących miało mutacje EGFR w porównaniu do 10,4% palących. Natomiast K-Ras był częściej zmutowany u palaczek (33,8%) niż u niepalących (9,5%).

Co więcej, u niepalących większe były proporcje ekspresji estrogenów receptorowych alfa, w porównaniu do palących.

Odkrycia te podkreślają, że w przypadku kobiet, które nigdy nie paliły, istnieje możliwość terapii hormonalnej celowanej albo mierzącej w genetyczne anomalie.

Komentarze do: Rak płuc u kobiet: potrzebne są dodatkowe badania (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:11

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze