Szukaj

Rak płuc u kobiet: potrzebne są dodatkowe badania

Podziel się
Komentarze3

Zachorowalność na raka płuc u kobiet ocenia się na 516 000 pań na całym świecie, z czego 70 000 żyje w Europie, a 100 000 w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory nowotwory płuc pojawiające się u kobiet były leczone w ten sam sposób, co nowotwory płuc u mężczyzn.Aczkolwiek wiele badań podkreśliło istniejące różnice między tym typem raka u pań i u panów.

Badacze z University of Toulouse III we Francji postawili sobie za cel porównanie cech charakterystycznych nowotworów płuc u kobiet palących i kobiet nigdy niepalących, pod kątem klinicznym, biologicznym i patologicznym.

Obserwacjami objęli w sumie 140 pań, w tym 77 byłych lub bieżących palaczek oraz 63 niepalących, wszystkie z rakiem płuc.


Badanie zostało opublikowane w lipcowym wydaniu Journal of Thoracic Oncology.

Naukowcy podsumowują w nim: - Rak płuc u kobiet niepalących częściej jest związany z mutacjami EGFR oraz nadekspresją receptorów estrogenowych ER.

Badacze zaobserwowali różnice w genetycznych zmianach u kobiet w zależności od statusu nikotynizmu: 50,5% niepalących miało mutacje EGFR w porównaniu do 10,4% palących. Natomiast K-Ras był częściej zmutowany u palaczek (33,8%) niż u niepalących (9,5%).

Co więcej, u niepalących większe były proporcje ekspresji estrogenów receptorowych alfa, w porównaniu do palących.

Odkrycia te podkreślają, że w przypadku kobiet, które nigdy nie paliły, istnieje możliwość terapii hormonalnej celowanej albo mierzącej w genetyczne anomalie.

Komentarze do: Rak płuc u kobiet: potrzebne są dodatkowe badania (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:11

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne

3

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze