Szukaj

Ocet pozwala wykryć raka szyjki macicy?

Podziel się
Komentarze0

Może wydawać się to zaskakujące, ale to informacja jak najbardziej serio. Badania, przeprowadzone na szeroką skalę w Indiach, wskazują na redukcję o 31% umieralności z powodu raka szyjki macicy dzięki prostej i taniej technice wykrywania tego nowotworu za pomocą... octu. Wyniki tych prac zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago (ASCO 2013). Jak zapewniają naukowcy, metoda ta mogłaby uratować życie tysięcy kobiet z biednych krajów.Autorzy tych badań przetestowali wizualną metodę wykrywania raka szyjki macicy za pomocą octu, kawałka gazy i lampy halogenowej.

Próbki, pobrane z posmarowanej rozcieńczonym octem szyjki macicy i umieszczone pod lampą halogenową, pozwalają wykryć gołym okiem wszelkie anomalie. W mniej niż minutę tkanki nowotworowe zabarwiają się na biało w miejscach posmarowanych octem, natomiast zdrowe tkanki nie zmieniają koloru. Technika ta wymaga jedynie prostego przeszkolenia pielęgniarek lub wykwalifikowanego personelu medycznego.
   
Próby kliniczne prowadzone były przez 15 lat wśród 150 tysięcy indyjskich kobiet w wieku od 35 do 64 lat, bez historii raka szyjki macicy. Połowa z nich przeszła "octowe" testy przesiewowe raz na dwa lata, a druga połowa nigdy nie wykonywała żadnych badań.

   
Częstość występowania raka szyjki macicy w obu grupach była porównywalna: 26,5 na 100 tysięcy w pierwszej grupie i 26,7 na 100 tysięcy w drugiej grupie. Ale metoda ta pozwoliła na zredukowanie o 31% śmiertelności spowodowanej tym nowotworem.
   
- Mamy nadzieję, że rezultaty tych badań będą miały znaczący wpływ na zmniejszenie wskaźnika umieralności na raka szyjki macicy w Indiach i na całym świecie - oświadczył kierujący badaniami dr Surendra Srinivas Shastri, profesor onkologii zapobiegawczej z Tata Memorial Hospital w Bombaju.
   
- Podjęliśmy już działania, aby technika ta i niezbędna edukacja medyczna była dostępna dla wszystkich kobiet w Indiach -  zapewnił onkolog.
   
Naukowcy oceniają, że ten prosty test może uratować rocznie 22 tysiące osób w Indiach i 73 tysiące w innych ubogich krajach, gdzie rak szyjki macicy jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet.
   
W tych krajach testy cytologiczne (wymaz szyjki macicy) są niemal niedostępne lub dostęp do nich jest bardzo utrudniony.
   
Rak szyjki macicy, którego można uniknąć, jest odpowiedzialny za 275 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie. 80% z nich przypada właśnie na kraje rozwijające się.

Komentarze do: Ocet pozwala wykryć raka szyjki macicy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz