Szukaj

Leczenie raka jajnika będzie przystosowane do każdej pacjentki?

Podziel się
Komentarze0

Pewien zespół badawczy wykrył dwa elementy genetyczne pozwalające zidentyfikować dwa typy nowotworów w przypadku raka jajnika. Określając naturę guza, która determinuje odpowiedź na leczenie, możliwe będzie przystosowanie terapii do każdego przypadku indywidualnie, do każdej pacjentki.Badacze odkryli w raku jajnika dwie charakterystyczne cechy genetyczne, które pozwalają odróżnić nowotwory agersywne oraz ich odpowiedź na leczenie, jak podają prace opublikowane niedawno w przeglądzie Nature Medicine.

Zespół badaczy, którymi kierowała pani Fatima Mechta-Grigoriou (Inserm-Institut Curie, Paryż) o swoim odkryciu mówi „podpisy molekularne”, które pozwalają postawić diagnozę odnośnie rozwoju choroby.

Pierwszy podpis to stres oksydacyjny, pozwalający zidentyfikować nowotwory, z całą pewnością agresywne, ale bardziej wrażliwe na leczenie, a więc z lepszymi rokowaniami. Drugi podpis molekularny to fibroza, która odpowiada nowotworom z grupy wysokiego ryzyka rozprzestrzenienia się raka na całe ciało.

Oddychanie powoduje produkcję pochodnych tlenu, które mogą zaatakować komórkę. Jest to tak zwany stres oksydacyjny. Najczęściej, komórki kontrolują ten stres. Ale jeśli są przeciążone albo nie mają wystarczającej ilości antyoksydantów, zjawisko stresu powoduje uszkodzenie, a to przyczynia się do rozwoju nowotworów.


Jak stwierdzili badacze na modelach laboratoryjnych zwierząt, istnienie tego podpisu stresu oksydacyjnego w nowotworze przyśpiesza jego rozwój. Stres oksydacyjny jest więc czynnikiem przyśpieszającym rozwój raka jajnika, podkreślają badacze.

Jednakże, stres oksydacyjny poprawia również odpowiedź na leczenie. W rzeczywistości, komórki nowotworowe cierpiące z powodu stresu oksydacyjnego namnażają się bardzo szybko, ale umierają również znacznie szybciej w następstwie leczenia.

Natomiast, podpis „fibroza” sprzyja migracji komórek nowotworowych, a więc tworzeniu metastaz.

Mimo że bardzo wysoce proliferacyjne, nowotwory przedstawiające podpis „stres oksydacyjny” są bardziej wrażliwe na niektóre typy chemioterapii, przede wszystkim na paclitaxel oraz jego pochodne, precyzuje jeszcze pani Fatima Mechta-Grigoriou (Inserm-Institut Curie, Paryż).

W instytucie Curie, lekarze pracują nad testem przeznaczonym do szybkiego identyfikowania typu nowotworu u każdej nowej pacjentki, co pozwoli na przystosowanie leczenia do każdego przypadku, indywidualnie za każdym razem.

Rak jajnika często jest diagnozowany w zaawansowanym stadium z powodu swojej sytuacji anatomicznej wewnątrz ciała. Każdego roku dotyka on 4 600 kobiet we Francji.

Komentarze do: Leczenie raka jajnika będzie przystosowane do każdej pacjentki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz