Szukaj

Internet źródłem profesjonalnej pomocy dla kobiet z depresją poporodową

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez naukowców z Case Western Reserve University’s Frances Payne Bolton School of Nursing and College of Arts and Sciences wykazały, że istnieje większe prawdopodobieństwo, iż matki cierpiące na depresję poporodową po ciąży wysokiego ryzyka zgłoszą się do specjalisty pod warunkiem, że odpowiednia opieka medyczna będzie dostępna anonimowo przez internet.Depresja poporodowa dotyka około 7-15% młodych matek. Jej skutki mogą być odczuwalne zarówno zaraz po rozwiązaniu, jak i nawet rok później.

Badacze z Case Western Reserve rekrutowali uczestników na czterech popularnych serwisach informacyjnych poświęconych młodym matkom. Okazało się także, że wiele kobiet nie szuka porady z powodu ograniczeń czasowych jakie wiążą się z pielęgnacją noworodka i piętnem depresji.

- Matki nie zawsze są w stanie znaleźć opiekunkę, po to by spędzić czas w drodze do i od doradztwa - powiedziała Judith Maloni, główny badacz i profesor pielęgniarstwa - Interwencja online jest dostępna wtedy, gdy młode matki mają czas.

Amy Przeworski - adiunkt psychologii w College of Arts and Sciences, poinformował, że respondenci z zadowoleniem przyjęli pomoc, która była anonimowa i jednocześnie profesjonalna, przy czym nie wiązała się z farmakoterapią.

Naukowcy skoncentrowali się na 53 matkach, które pasowały do badania, ponieważ spełniały określone kryteria: były hospitalizowane z powodu powikłań związanych z ciążą i czuły przygnębienie trwające tygodniami. Uczestniczki reprezentowały wszystkie regiony geograficzne w USA i były zróżnicowane etycznie. Średnia ich wieku wynosiła 32 lata, większość zaś miała wykształcenie wyższe.

Wyniki badania zostały opublikowane w artykule Web recruitment and Internet use and preferences reported by Women with postpartum depression after pregnancy complications, który ukazał się w Archives of Psychiatric Nursing.

- Badania te były pierwszą próbą poszukiwania informacji o depresji poporodowej, wśród młodych matek, które w milczeniu cierpią na tę chorobę, jednak jednocześnie szukają pomocy w źródłach internetowych - powiedział Maloni.

Respondenci z zadowoleniem przyjęli fakt, że z profesjonalnej pomocy mogą korzystać w dowolnym czasie. Strony zawierają także korzystne porady dotyczące strategii radzenia sobie z depresją, informacje o niej, a także blogi pracowników służby zdrowia oraz pokoje rozmów.

- Kolejnym krokiem będą specjalnie zaprojektowane witryny oraz interwencje online - dodała Maloni.

Komentarze do: Internet źródłem profesjonalnej pomocy dla kobiet z depresją poporodową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz