Szukaj

Ćwiczenia fizyczne redukują ryzyko raka endometrium u otyłych kobiet

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badanie Beckman Research Institute of City of Hope w Duarte w USA, pokazuje, iż kobiety z nadwagą i otyłe, które dużo ćwiczą fizycznie, są mniej zagrożone rakiem endometrium niż te, które prowadzą siedzący tryb życia. Badanie ukazało się w British Journal of Cancer.Warto zauważyć także, iż takiego powiązania nie stwierdzono dla szczuplejszych kobiet.

Dr Chirstina M. Dieli-Conwright, autorka badania, mówi: - Fizyczna aktywność to dobra rzecz, a jej powiązanie z prewencją raka endometrium powinno być dokładniej przebadane.

Do tej pory udowodniono, że żywiołowa i umiarkowana aktywność fizyczna redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi. Wcześniejsze prace także wykazywały, iż może istnieć związek między większą aktywnością fizyczną i redukcją ryzyka raka endometrium.

Aby więc przekonać się,  czy faktycznie waga ciała może mieć tutaj znacznie, dr Dieli-Conwright ze swoimi kolegami przyjrzeli się ponad 93 000 pacjentek z California Teachers Study, z których 976 zdiagnozowano z rakiem endometrium w okresie od 1995 do 2007.


Okazało się, że cięższe panie, które były fizycznie aktywne przez co najmniej 4h tygodniowo, były o 24% mniej zagrożone rozwojem tego raka w ciągu 12 lat obserwacji, w porównaniu do pań, które ćwiczyły żywiołowo mniej niż 30 minut w ciągu tygodnia.

Dr Apla Patel z American Cancer Society mówi: - Fizyczna aktywność zdaje się silnie powiązana z niższym ryzykiem raka endometrium u kobiet z nadwagą i otyłych. Od dawna już wiadomo, że jednym z najsilniejszych czynników raka endometrium jest otyłość, dlatego wyniki tego badania to pozytywna wiadomość.

Dwa mechanizmy mogą odpowiadać za to powiązanie: utrata wagi oraz redukcja poziomów estrogenu, uzyskane dzięki ćwiczeniom.

Ale warto też nadmienić, że nawet w przypadku braku utraty wagi naukowcy zaobserwowali pozytywne działanie aktywności fizycznej na ryzyko raka endometrium u otyłych kobiet.

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne redukują ryzyko raka endometrium u otyłych kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz